Erdogan kërcënon përsëri: Ne nuk jemi mysafirë në Mesdhe, por pronarë

Erdogan vazhdon me taktikën e “karotës dhe kamxhikut”. “Turqia është një vend i Mesdheut. Këtu, ashtu si gjatë historisë edhe sot nuk jemi mysafir por jemi nikoqir”, u shpreh Erdoğan.

Ai tha se Turqia në Mesdhe nuk është në favor të tensionit, por në favor të paqes, bashkëpunimit dhe drejtësisë.

Tensionet kohët e fundit janë përshkallëzuar për çështjen e kërkimeve të energjisë në Mesdheun Lindor.

Greqia ka kontestuar aktivitetet aktuale kërkuese të energjisë së Turqisë në Mesdheun Lindor, duke u përpjekur të bllokojë territorin detar turk bazuar në ishuj të vegjël pranë bregdetit turk.

Turqia, vendi me vijën më të gjatë bregdetare në Mesdhe, ka dërguar anije për të eksploruar për energji në shelfin e saj kontinental, duke përmendur se Ankaraja dhe Republika Turke e Qipros Veriore (TRNC) kanë të drejta në rajon.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu