Erdogan trishton sërish Suedi-Finlandën

Suedia dhe Finlanda nuk kanë ndërmarrë ende hapa “konkrete dhe të sinqertë” për të zbutur shqetësimet e Turqisë përpara hyrjes së tyre të propozuar në NATO, i tha presidenti turk Recep Tayyip Erdogan Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg në një bisedë telefonike.

Deklaratat e Erdoganit pasuan më pak se shtatë ditë para samitit të liderëve të NATO-s në Madrid.

Turqia është aktualisht i vetmi anëtar i NATO-s që bllokon publikisht fillimin e procesit të pranimit të Suedisë dhe Finlandës në Aleancën e Mbrojtjes Perëndimore, duke përmendur këto vende që mbështesin Partinë e ndaluar të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK).

Turqia ende pret që Suedia dhe Finlanda të “ndryshojnë qëndrimin e tyre” ndaj PKK-së, tha Erdogan.

Stokholmi dhe Helsinki gjithashtu duhet të “garantojnë” se do të heqin embargon e armëve dhe do të premtojnë se nuk do të përdorin taktika të ngjashme në të ardhmen, shtoi lideri turk.

Në një bisedë të veçantë telefonike me kryeministren suedeze Magdalena Andersson të shtunën, Erdogan përsëriti kërkesën e tij për ekstradimin ose dëbimin e individëve të caktuar, tha zyra e presidentit.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu