Flasin prindërit e Eliorit të vogël nga Maqedonia që e mbyti kamioni në Zvicër

Vogëlushi Elior D. (11) nuk jeton më. Nxënësi i klasës së 4-t është përplasur nga një kamion në Bazel – në zonën e një vendkalimi për këmbësorë. Një ditë pas dramës së tmerrshme, gazeta „Blick“ ka mundur të flasë me prindërit e shumëvuajtur

Festime D. (34) dhe bashkëshorti i saj Ardian D. (35) janë ulur të pikëlluar në tarracën e tyre në Bazel. Sytë e tyre vazhdojnë të shkojnë drejt rrugës. “Është më pak se 200 metra nga vendi i aksidentit”, thotë babai për „Blick“. „Mund t’i shihni edhe nga këtu“.

Prindërve u është thyer zemra. Ata humbën djalin e tyre të vetëm Eliorin (11). Të premten, pak pas orës 12:00, nxënësi i klasës së 4-t u godit nga një kamion në zonën e këmbësorëve, u përplas – dhe vdqi.

Eliori e kishte ditën e tij të fundit në klasën e 4-t

„Hera e fundit që pashë Eliorin ishte të enjten në mbrëmje“, kujton Ardian D. „kur i thashë natën e mirë“. Të nesërmen në mëngjes djali i tij ishte ende në gjumë kur ai shkoi në punë si planifikues mirëmbajtjeje. Festime D. sheh Eliorin duke shkuar në shkollë atë mëngjes.

„Ai e pati ditën e fundit të shkollës si nxënës i klasës së 4-t“, thotë Ardian D. „Është e tmerrshme ajo që ndodhi më pas.“ Motra e Eliorit (8) shkon në të njëjtën shkollë me vëllain e saj. Pak para mesditës ajo ecën më pak se 20 metra pas Eliorit, i cili thuhet se kishte një skuter me vete. Ata duan të shkojnë në shtëpi për drekë. “Për fat të mirë ajo nuk ka qenë dëshmitare e aksidentit”, thotë Ardian D. “Por sigurisht që më pas ajo i kaloi përskaj”.

Motra dhe fëmijët bërtasin në rrugë

Motra e Eliorit dhe fëmijët e tjerë fillojnë të bërtasin në rrugë. Aq e zhurmshme, saqë ka tronditur edhe nënën e 11-vjeçares në banesë. “Dola menjëherë jashtë”, thotë Festime D. “Vajza ime na bërtiti në mënyrë histerike se Eliori ishte përplasur nga një kamion”.

Ardian D., i cili sapo del nga parkingu nëntokësor dhe dëshiron të kthehet në punë, gjithashtu ndalon dhe del jashtë.
“Fatmirësisht, vajzën tonë e mbajti një koleg shkolle në anën tjetër të rrugës. Përndryshe ajo do të kishte vrapuar nëpër rrugë”, thotë ai.

„E kuptova herët se djali ynë kishte vdekur“

Ai e pa atë dhe gruan e tij duke bërtitur në rrugë. “Nuk më kujtohet se si kam ecur më pak se 200 metra deri në vendin e aksidentit” thotë Ardian D. Një kalimtar e ndaloi atje, transmeton portali Shtegu. “E pashë ende Eliorin pak nën kamion. Unë u largova plotësisht”. Festime D. thotë: „E kuptova herët se djali ynë kishte vdekur“.

Prindërit nuk lejohen më të shohin djalin e tyre, por kujdesen në një ambulancë së bashku me vajzën e tyre. Eliori është dërguar në mjekësinë ligjore. „Ai është ende atje“, thotë Ardian D. Në kulturën e tyre, familja shqiptare nga Maqedonia e Veriut do të duhej ta dorëzonte trupin përsëri në tokë brenda 24 orëve. „Por fatkeqësisht kjo nuk do të jetë e mundur“, thotë babai. “Ne jemi bosh brenda. Por plot kujtime për të. Eliori ynë ishte një engjëll në këtë botë“.

Futbollist, i gëzuar, zemërmadh

Djali i tyre luante futboll. “Ai ishte krenar për veten që trajneri i tij e pëlqente atë”, kujton babai i tij. Por Eliori nuk donte të ishte një futbollist profesionist, ai donte të bëhej pilot. “Ai i pëlqente të ulej në simulatorin e fluturimit dhe i dinte të gjitha kombinimet”. Eliori ishte një person që e shijonte jetën dhe ishte gjithmonë i shqetësuar se të gjithë po shkonin mirë. „Zemra e tij ishte jashtëzakonisht e madhe“. Eliori së fundmi po priste me padurim pushimet verore në Turqi.

Po vozitësi i kamionit? “Nuk kemi dëgjuar ende asgjë prej tij”, thotë Ardian D. “Nuk e dimë ende se kush e mbyti djalin tonë”. Eliori ka ndjekur rregullat që në moshë të vogël. Ende po sqarohet nëse vozitësi ka pasur edhe dritën jeshile – një tabele e ngjitur në vendin e aksidentit sigurisht që e sugjeron këtë. Babai i Eliorit është i bindur: “Njerëz si Eliori, që ndjekin rregullat, duhet të heqin dorë nga jeta. Për shkak të pavëmendjes së këtij vozitësi”


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu