Foden: Anglia nuk e ka parë akoma më të mirën nga unë, dua të bëhem si Messi dhe Ronaldo

Phil Foden ka thënë se Anglia nuk e ka parë ende më të mirën prej tij, ndërsa përshkruan synimet e tij për të arritur nivelet e Lionel Messin, Cristiano Ronaldon dhe Kylian Mbappe.

22-vjeçari shkon në Kupën e Botës në Katar pas një sezoni të mirë deri më tani me Manchester Cityn, duke shënuar shtatë gola dhe duke kontribuar me tre asistime në 14 paraqitje në të gjitha garat.

Foden po kërkon ta transferojë atë formë në skenën ndërkombëtare, ku ai mendon se ende nuk ka performuar në nivelin e tij më të lartë, dhe hodhi poshtë sugjerimet se ai është i krahasueshëm me Messin, Ronaldon dhe Mbappen – megjithëse ai aspiron të jetë në të ardhmen.

“Njerëzit që sapo përmendët atje janë shumë më lart se unë për momentin, por më pëlqen të mendoj se mund të jem atje një ditë”, ka thënë fillimisht Foden.

“Ka të bëjë gjithçka me të ndërmarrë hapa të vegjël në drejtimin e duhur. Unë thjesht dua të marr formën time të klubit në ekipin kombëtar. Me formën time të klubit këtë vit, unë kam shënuar shumë gola dhe dua ta sjell atë në kombëtare”.

“Duhet të shënoj në ndeshje të mëdha dhe në finale të mëdha për të qenë i klasit botëror. E di që jam i aftë ta bëj këtë, kështu që është diçka për të cilën përpiqem dhe pres me padurim”.

“A e ka parë Anglia më të mirën nga unë? Patjetër që jo. Nuk mendoj se është e lehtë të hysh në një ekip dhe të mos i njohësh shumë mirë lojtarët”.

“Ju duhet të mësoni të luani me lojtarë të ndryshëm dhe atë që u pëlqen më shumë – vrapimi pas ose dëshira për topa në këmbë. Vetëm detaje të vogla të tilla. Unë kam pasur mjaft përvojë në ekipin e Anglisë për t’i kuptuar lojtarët. Shpresoj se mund ta sjell atë në Kupën e Botës”.

“Unë patjetër duhet të kisha shënuar shumë më tepër për Anglinë me të vërtetë. Ne kemi cilësi në çdo fushë në fushë, kështu që nuk mund të mbështetemi gjithmonë te Harry Kane sepse skuadrat do të përpiqen ta ndalin n atë, për shkak të nivelit të mirë që ai është”, përfundoi ylli anglez.

Anglia e nis edicionin e ndeshjeve në Kupën e Botës të hënën kundër Iranit, më pas duke përballet me Shtetet e Bashkuara dhe Uellsin në Grupin B. /Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu