Fronti i vështirë i Donbasit: arma që Ukraina i kërkon SHBA

Zyrtarët ushtarakë amerikanë konfirmuan se ata kishin biseduar në mënyrë të përsëritur me zyrtarët ukrainas për kërkesat e Kievit për armë më të reja dhe më të avancuara që mund të ndihmonin në parandalimin e avancimit të forcave ruse në Donbas, por nuk pranuan të thonë publikisht nëse sistemet do të dorëzohen së shpejti.

Ukraina i ka kërkuar Shteteve të Bashkuara për javë të tëra që t’i furnizojnë me raketa-hedhës me shumë fuçi (MLRS), të prodhuara në SHBA, të cilat janë më të fuqishme dhe më të lehta për t’u trajtuar sesa obusët dhe sistemet e tjera artilerie të ofruara nga Uashingtoni dhe Perëndimi, raporton Zëri i Amerikës.

Këto lutje u bënë më të forta ndërsa forcat ruse përparuan në Ukrainën lindore, duke e bërë atë që zyrtarët e lartë të mbrojtjes amerikane e përshkruan si një “fitim gradual” në një betejë që përfshinte kryesisht artileri dhe zjarre të tjera me rreze të gjatë.

“Ne jemi të vetëdijshëm për kërkesat jopublike dhe publike të Ukrainës për atë që njihet si një sistem lëshimi raketash me shumë fuçi. Por unë nuk do të shkoj përpara një vendimi që ende nuk është marrë”, tha zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby.

Ai shtoi se ata janë në komunikim të vazhdueshëm me Kievin dhe se po punojnë çdo ditë për të futur armë dhe sisteme në Ukrainë.

Megjithatë, ka indikacione se zyrtarët amerikanë mund të jenë gati të dërgojnë MLRS në Ukrainë dhe të ndihmojnë në shtypjen e ofensivës së fundit ruse.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu