G7 në Gjermani: Ç’po përgatisin liderët botërorë për Rusinë dhe Putinin

Sot, kancelari gjerman Olaf Scholz do të mirëpresë liderët e grupit të demokracive më të zhvilluara në botë në fillim të një samiti tre-ditor në Alpet bavareze që do të trajtojë luftën në Ukrainë dhe pasojat e saj si rritja e çmimeve të energjisë dhe ushqimeve.

Samiti po zhvillohet me një ton shumë më të errët sesa kur liderët e Britanisë, Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë dhe Shteteve të Bashkuara u takuan për herë të parë që nga fillimi i pandemisë COVID vitin e kaluar.

Rritja globale e çmimeve të energjisë dhe ushqimeve, një nga pasojat e luftës në Ukrainë, po ndikon negativisht në rritjen ekonomike.

Udhëheqësit e G7 pritet të tregojnë unitet në mbështetje të Ukrainës dhe të vazhdojnë të ushtrojnë presion mbi Kremlinin për aq kohë sa është e nevojshme, megjithëse ata do të shmangin sanksionet që mund të nxisin inflacionin dhe të vështirësojnë jetën e qytetarëve të tyre.

Ndalimi i importit të arit nga Rusia?

“Mesazhi kryesor duhet të jetë që të qëndrojmë së bashku edhe në kohë të vështira”, tha zyrtari i BE-së. Në samit, liderët e G7 pritet të bien dakord për ndalimin e importeve të arit nga Rusia, duke i mohuar kështu aksesin në tregun fitimprurës për metalin e çmuar.

Ata gjithashtu do të diskutojnë masat për të frenuar rritjen e çmimeve të naftës dhe gazit rus.

Samiti zhvillohet në Kështjellën Elmau, rrëzë malit më të lartë të Gjermanisë, Zugspitze. Në të njëjtin vend, Gjermania priti liderët e G7-ës kur u prit për herë të fundit, në vitin 2015.

Scholz ftoi Senegalin, i cili aktualisht mban presidencën e Bashkimit Afrikan, Argjentinën, presidentin aktual të Komunitetit të Amerikës Latine dhe Karaibeve, dhe Indinë dhe Indonezinë si mikpritësit aktualë dhe të ardhshëm të samitit të G20, një grup vendesh të mëdha të industrializuara.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu