Gaza si Kamboxhia, bombardimi nuk do t’i sjellë fitore Izraelit

Nga Moncef Khane

“Ata duhet të hyjnë atje dhe po e përsëris me të vërtetë të hyjnë. Unë dua që gjithçka të shpërthejë. Nuk ka asnjë kufizim në buxhet. A është e qartë?”

Ky ishte urdhri që Presidenti i SHBA Richard Nixon i dha këshilltarit të tij për sigurinë kombëtare, Henry Kissinger, më 9 dhjetor 1970. Pak minuta më vonë, Kissinger ia transmetoi urdhrin zëvendësit të tij, gjeneralit Alexander Haig.

“Ai dëshiron një fushatë masive bombardimi në Kamboxhia. Ai nuk dëshiron të dëgjojë asgjë. Është urdhër, duhet bërë. Çdo gjë që fluturon, mbi çdo gjë që lëviz. E kupton?

Mbi pesë dekada më parë, Forcat Ajrore të SHBA-së ekzekutuan një operacion të ndjekur më pas nga “Operacioni i Marrëveshjes së Lirisë” për të zhdukur Vietkong, Ushtrinë Popullore të Vietnamit, nga Kamboxhia.

Ai u fokusua në bombardimin e sipërfaqeve të gjera të tokës për të shkatërruar “Ho Chi Minh”, një rrjet masiv rrugësh dhe tunelesh të përdorura nga vietnamezët e veriut përmes xhunglës që lidh Veriun me Vietnamin Jugor, nëpërmjet Kamboxhias dhe Laosit.

Bombardimi i Kamboxhias kishte filluar tashmë në 1965 nën administratën e Johnson; Nixon thjesht rriti bombardimet. Midis 1965 dhe 1973, 2.7 milion ton bomba u lëshuan në vend. Në krahasim, aleatët hodhën rreth 2 milion ton bomba gjatë gjithë Luftës së Dytë Botërore.

Kështu, Kamboxhia mund të jetë vendi më i bombarduar në histori.

Në ditën e 25 të luftës, ministri izraelit i mbrojtjes Yoav Gallant u mburr se më shumë se 10,000 bomba dhe raketa ishin lëshuar vetëm në qytetin e Gazës.

Sipas Monitorit të të Drejtave të Njeriut Euro-Med me bazë në Gjenevë, eksplozivi i përdorur në enklavë që nga 2 nëntori mund të jetë dy herë më i fuqishëm se një bombë bërthamore, duke tejkaluar kështu ekuivalentin TNT të Little Boy, bombë atomike 15 kiloton të lëshuar në Hiroshima më 6 gusht 1945.

Më 5 nëntor, një ministër i kabinetit izraelit, Amichai Eliyahu, hodhi një lloj tjetër bombë duke sugjeruar se përdorimi i armëve bërthamore në Gaza ishte një opsion. Ndërsa ai ishte “pezulluar” nga kabineti, komentet e tij mund të kenë qenë hera e parë që një zyrtar izraelit në detyrë konfirmoi publikisht sekretin e arsenalit bërthamor të Izraelit.

Dallimi i parë i dukshëm midis bombardimit të Kamboxhias dhe bombardimit të Gazës është se i pari u mbajt i fshehtë nga Kongresi i SHBA, populli amerikan dhe bota, sado e çuditshme që mund të duket sot; ishte padyshim jo shumë sekret për kamboxhianët.

Dallimi i dytë është se ndërkohë që civilët kamboxhianë mund të përpiqen të ikin nga zhurma e tmerrshme e skuadroneve B-52, palestinezët në Gaza, kryesisht refugjatë ose pasardhës të vetë refugjatëve, nuk kanë ku të ikin me shpresën për të jetuar një ditë tjetër.

Çuditërisht, presidenti i SHBA-së Joe Biden ka vënë në dyshim saktësinë e numrit të viktimave që ka publikuar Ministria e Shëndetësisë palestineze, duke besuar pretendimet e ngjashme izraelite.

Kjo përkundër faktit se stafi i tij beson në ato shifra dhe madje vlerëson se ato mund të jenë më të larta, siç tha së fundmi Ndihmës Sekretarja e Shtetit për Çështjet e Lindjes së Afërt, Barbara Leaf.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka përsëritur gjithashtu narrativën izraelite se “terroristët” e Hamasit përdorin shkollat, spitalet, xhamitë dhe kishat e OKB-së si poste komandimi dhe kontrolli, depo municionesh dhe armësh, gjë që i bën ata objektiva legjitime ushtarake.

E drejta ndërkombëtare humanitare, megjithatë, sugjeron të kundërtën, sepse edhe nëse pretendimet e paprovuara izraelite janë të vërteta, parimi i proporcionalitetit ndalon sulmet kundër objektivave ushtarake kur ato “priten të shkaktojnë viktima civile, lëndime të civilëve, dëmtime të objekteve civile, ose një kombinim i tyre.”

Izraeli do ta kishte të vështirë të provonte të kundërtën kur mbi 11,000 civilë palestinezë janë vrarë, duke përfshirë më shumë se 4,500 fëmijë dhe foshnja, me mijëra të tjerë që po dekompozohen nën rrënoja.

Akoma edhe më keq, zyrtarët e qeverisë dhe ushtrisë izraelite kanë demonstruar vazhdimisht qëllime gjenocidale duke deklaruar se nuk ka “të pafajshëm” në Gaza. Para Këshillit të Sigurimit të OKB-së, Izraeli madje ka akuzuar shoferët e ambulancave të OKB-së, stafin mjekësor dhe punonjësit e ndihmës si anëtarë të Hamasit, duke u përpjekur të justifikojë vrasjen e mbi 100 punonjësve dhe shënjestrimin e drejtpërdrejtë dhe të qëllimshëm të spitaleve të Gazës.

Në funksion të komisionit të patentave të krimeve të luftës, krimeve kundër njerëzimit dhe gjenocidit, siç pretendojnë juristët, shumica e qeverive në mbarë botën kanë heshtur në mënyrë të turpshme.

Kur Egjipti, Jordania, Emiratet e Bashkuara Arabe, Maroku apo Turqia, për të mos përmendur fuqitë perëndimore, Kinën apo Indinë vazhdojnë të mbajnë marrëdhënie diplomatike dhe ekonomike me Izraelin, përse ky i fundit duhet të rishikojë politikat e tij dhjetëvjeçare të aparteidit dhe delegjitimimit të palestinezëve, të shtypjes dhe nënshtrimit të popullit palestinez, nëse nuk ka çmim për të paguar?

Pse Izraeli duhet të ndalojë bombardimet e tij të pamëshirshme të enklavës së Gazës?

Pse duhet të rimendojë pushtimin dhe kolonizimin e saj të paligjshëm?

Pse duhet të dëgjojë edhe kur Sekretari i Përgjithshëm i Ligës Arabe, Ahmed Aboul Gheit, e akuzon atë për kryerjen e “gjenocidit” dhe liderët arabë bëjnë deklarata të rastësishme, por nuk marrin asnjë veprim vendimtar në Samitin Arabo-Islamik?

Thirrja për një “armëpushim humanitar” siç ka bërë Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres, që ai as nuk ka guxuar të kërkojë, është e nevojshme, por jashtëzakonisht e pamjaftueshme.

Pas 37 ditësh bombardimesh të pandërprera për të “çrrënjosur Hamasin”, ka pak prova se qëllimi do të arrihet.

Së pari, Hamasi nuk është i pranishëm vetëm në Gaza, por edhe në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe gjetkë.

Dhe edhe nëse, teorikisht, Izraeli do të shkatërronte Hamasin në Gaza, ashtu siç kishte kërkuar dikur të bënte me Organizatën për Çlirimin e Palestinës të Yasser Arafat, çfarë do të ndodhë më pas?

Vetë kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu nuk e di. Ose ndoshta ai e di, por nuk mund ta thotë. Siç e ka thënë ai, përpara është një luftë “e gjatë dhe e vështirë”. Kjo do të thotë vazhdim i gjenociditi mbi palestinezët.

Deri më sot, vetëm Bolivia ka ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Izraelin për të protestuar kundër krimeve të vazhdueshme të luftës të kryera kundër palestinezëve.

Nëse Egjipti, Jordania, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Maroku nuk i ndërpresin marrëdhëniet e tyre diplomatike me Tel Avivin siç e kërkon populli i tyre; nëse vende të tilla si Turqia, Afrika e Jugut dhe Brazili, të cilat kanë denoncuar krimet e luftës të Izraelit, nuk e lidhin diplomacinë e tyre me deklaratat e tyre; nëse këto vende nuk imitojnë lëvizjen parimore diplomatike të Bolivisë dhe nuk ushtrojnë presion mbi partnerët e tyre perëndimorë; nëse Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Irani, Katari, Azerbajxhani dhe eksportues të tjerë të mëdhenj të naftës dhe gazit natyror nuk përdorin levën e tyre ekonomike ndaj mbështetësve të verbuar të Izraelit, Gaza dhe popullsia e saj do të shkatërrohen. Dhe askush nuk do të ishte në gjendje të thoshte: “Ne nuk e dinim”.

Biden, Blinken dhe Netanyahu duhet ta kenë parasysh se bombardimi i tmerrshëm i Kamboxhias për vite me radhë prodhoi vetëm një rezultat politik thelbësor: marrjen e Kamboxhias nga Kmerët e Kuq famëkeq.

Urdhri i Nixon prodhoi vetëm turp dhe mjerim, por jo fitore ushtarake.

Moncef Khane është një ish-zyrtar i Organizatës së Kombeve të Bashkuara i cili shërbeu si drejtor politik i Zyrës së të Dërguarit të Përbashkët Special për Sirinë (2012-2014), si oficer ndërlidhës me Partinë e Kampusit Demokratik (Khmer Rouge) (1992-1993) dhe në Zyrën Ekzekutive të Sekretarit të Përgjithshëm Kofi Annan.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu