Gërvalla e Lajçak optimistë për suksesin e dialogut në pranverë, Daçiq kërkon Asociacion

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, dhe i Dërguari Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, janë shprehur optimistë se mund të ketë zhvillime të rëndësishme në dialog deri në pranverën e ardhshme.

Në Forumin Strategjik të Bledit në Slloveni, ministrja Gërvalla pati edhe një polemikë me homologun e saj nga Serbia, Ivica Daçiq, i cili përsëriti kërkesën që fillimisht të themelohet Asociacioni dhe pastaj të ketë lëvizje drejt normalizimit në dialog.

“Unë besoj se kemi gjasa të mira për të arritur sukses në dialog shumë më herët se kaq. Jemi të përkushtuar që të punojmë në këtë drejtim. Kryeministri përmendi pranverën e radhës”, tha ajo.

Me këtë konstatim u pajtua edhe emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili tha se normalizimi mund të ndodh brenda pak muajsh nëse ka vullnet dhe përkushtim për zbatim të marrëveshjeve të Brukselit dhe Ohrit.

“Po, pajtohem plotësisht. E dimë se çfarë duhet të bëhet kemi marrëveshjen e shkurtit dhe të marsit dhe mund të implementohen sapo të ketë vullnet dhe përkushtim politik brenda disa muajsh”, tha ai.

Por qasje më skeptike për progres në dialog shprehu ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq.

“Vetëm se duhet të marrë përgjigje se çfarë do të ndodh me marrëveshjet paraprake që i kam nënshkruar para 10 viteve. Çka është qëllimi i gjithë atyre…Dialogu është çështje e normalizimit, çdo marrëveshje me Prishtinën ka qenë neutral ndaj statusit. Mund të qeshni sa të doni, sigurisht keni jetuar në Jugosllavi dhe jo në mars. Tash po flasim për dialogun për normalizim apo për statusin. Ne jemi konstruktiv duam të marrin pjesë por së pari është asociacioni dhe para kësaj nuk mund të ecim më tutje. S’mund ta shmangim”, tha ai.

Atij i reagoi ministrja Gërvalla, e cila tha me këtë qasje nuk mund të ketë lëvizje përpara.

Nëse kërkon arsye që mos të lëvizësh ka, gjithmonë është lehtë që të gjendet”, tha ajo.

Krahas kësaj, Gërvalla tha se Kosova është e gatshme dhe përgatitur për anëtarësim në BE deri në vitin 2030.

“Prirem që të marrë seriozisht këtë përgjigje, pasi 2030 është një synim që ne mund të punojmë dhe përgatitemi kur BE-ja të jetë e gatshme që mos të ndryshojë më datën për zgjerim”, theksoi ajo.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu