Gjenerali amerikan: Kina mund të sulmojë Tajvanin

Një sulm kinez ndaj Tajvanit nuk është i pashmangshëm, thotë gjenerali më i lartë amerikan, por SHBA-ja po vëzhgon “nga afër”.

Kina po zhvillon qartë aftësinë për të sulmuar në një moment, por vendosja për ta bërë këtë do të ishte një zgjedhje politike, tha gjenerali Mark Milley për BBC.

Kina thotë se Tajvani është një provincë e shkëputur që duhet të ribashkohet me kontinentin, me forcë nëse është e nevojshme.

Ajo ka akuzuar SHBA-në për mbështetjen e pavarësisë së Tajvanit dhe është zotuar se do të “shtyjë me vendosmëri” çdo përpjekje të tillë.

Kohët e fundit ka pasur një përshkallëzim të theksuar midis Kinës dhe SHBA-së, aleatit më të fuqishëm të Tajvanit.

Kina ka dërguar shumë avionë luftarakë në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit, ndërsa SHBA ka dërguar anije detare nëpër ujërat e Tajvanit.

Në maj, presidenti i SHBA Joe Biden tha se Kina po “flirton me rrezikun” duke fluturuar avionët e saj luftarakë afër Tajvanit. Ai u zotua se do ta mbronte ishullin ushtarakisht nëse sulmohej.

Pekini u kundërpërgjigj duke akuzuar SHBA-në për “shkelje të premtimit të saj ndaj Tajvanit” dhe “ndërhyrje” në punët e Kinës, duke shtuar se vendi “nuk do të hezitonte të luftonte” për të parandaluar Tajvanin të shpallte zyrtarisht pavarësinë.

I pyetur nëse mendonte se Kina do të sulmonte Tajvanin, gjenerali Milley tha:

Mund, duhet, do, këto janë fjalët kyçe atje. Për sa i përket aftësive, mendoj se Kina qartë po zhvillon një aftësi. Presidenti Xi ka përmendur se në forume publike, ai e ka përmendur atë në fjalime, se ai ka sfiduar PLA [Ushtrinë Çlirimtare Popullore të Kinës] për të zhvilluar aftësinë për të sulmuar. Tajvani në një moment në kohë.

Dhe nëse ata do apo jo, kjo është një zgjedhje politike, është një zgjedhje politike, që do të bazohet në atë se si kinezët e shohin përfitimin e rrezikut të kostos në atë kohë.

Nuk ka asnjë tregues apo paralajmërim për ndonjë gjë të afërt në këtë kohë. Por përsëri, ne e shikojmë atë shumë, shumë nga afër.

SHBA nuk ka lidhje zyrtare diplomatike me Tajvanin, por i shet armë si pjesë e Aktit të Marrëdhënieve me Tajvanin, i cili thotë se SHBA duhet t’i sigurojë ishullit mjetet për t’u mbrojtur.

Në të njëjtën kohë, ajo mban lidhje formale me Kinën dhe gjithashtu pranon diplomatikisht qëndrimin e Kinës se ka vetëm një qeveri kineze.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu