Gjykata Federale bllokon përkohësisht urdhrin ekzekutiv të Biden për imigracionin

Një gjykatës federal në Teksas bllokoi përkohësisht ndalimin e administratës Biden për dëbimet të martën, duke i dhënë një goditje njërit prej veprimeve të para të administratës së imigracionit. Urdhri i gjykatës buron nga një proces gjyqësor i ngritur nga Prokurori i Përgjithshëm i Teksasit, Ken Paxton që sfidon pauzën 100-ditore mbi dëbimet, e cila hyri në fuqi të premten e kaluar.

Ankesa citoi pjesërisht një marrëveshje të nënshkruar midis Departamentit të Sigurisë Kombëtare dhe Teksasit në ditët në rënie të presidencës së Donald Trumpit, i cili kërkonte që departamenti të konsultohej me shtetin para se të ndryshonte ose modifikonte politikat.

Gjykatësi Dreë Tipton i Distriktit Jugor të Teksasit tha se urdhri i ndalimit të përkohshëm ishte i përshtatshëm sipas Aktit të Procedurave Administrative. Tipton bllokoi administratën e Bidenit për pezulluar dëbimin për 14 ditë. Shtëpia e Bardhë, Zyra e Imigracionit dhe Departamenti i Sigurisë Kombëtare nuk dhanë asnjë koment mbi vendimin.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu