Golden State Warriors kampionë në NBA, Stephen Curry “MVP” i sezonit

Golden State Warriors janë kampionë të NBA për sezonin 2021/2022. Skuadra e Kerr mundi Boston Celtics me rezultatin 103-90, duke fituar titullin e shtatë në historinë e saj. Stephen Curry shënon 34 pikë dhe 7 asistime dhe, për herë të parë në karrierën e tij, fiton edhe çmimin MVP, si lojtari më i mirë.

Golden State e ndërton suksesin në TD Garden në pjesën e parë: pas 12 minutave të para, Warriors janë 27-22, por është në çerekun e dytë që arrin zgjatja e vërtetë. 27-17 në periudhë, në fakt, i jep skuadrës së Kerrit +15 në mesin e garës: e gjitha me një super set 21-0 (rekord në Finale) që lakon këmbët te Celtics.

Skuadra e Udokës provon edhe një rikthim, por këtë herë mysafirët nuk dorëzohen dhe e rezervojnë fitoren paraprakisht. Përfundon 103-90: kështu seria përfundon me 4-2.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu