Hasude e thjeshtë shtëpie

Përbërësit: 1 gotë sheqer 3 gota ujë 1 gotë niseshte ½ gote gjalpë Arra, rrush i thatë Tretim niseshtenë në një gotë ujë. Në tenxhere shtojmë sheqerin dhe e karamelizojmë me pak ujë derisa të marri ngjyrë, shtojmë ujin që mbeti dhe e përziejmë me kujdes derisa të tretet sheqeri plotësisht, shtojmë gjalpin dhe më pas me shumë kujdes niseshtenë e tretur dhe e përziejmë derisa të trashet masa. E pjekim për disa minuta me temperaturë të ulët dhe në fund i shtojmë arrat dhe rrushin e thatë. E hedhim në formë dhe e lëmë të ftohet pak, e kthejmë në pjatë dhe e presim në feta për ta shijuar.

Video:


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu