Hillary Clinton tallet me letrën e Trump për Erdoganin: Publikon një letër të ngjashme (FOTO)

Hillary Clinton postoi një letër në Twitter, që supozohet se është dërguar nga John F.Kennedy gjatë krizës së raketave Kubane të vitit 1962, duke qenë e shkruar sikurse letra e Trump drejtuar presidentit turk.

Kjo letër, ka dalur si një letër tallëse nga ana e Klinton, dhe është shkruar për drejtuesin e atëhershëm të Rusisë, Nikita Hrushov.

Në letër përdoren fjalë edhe më të rënda, se fjala ‘’budalla’; që Trump përdori kur I shkroi letrën Erdogan.

Aty flitet se si John F. Kennedy dëshironte ta bindte Hrushovin që të nxirrte raketat nga Kuba.

Duke I thënë se nëse ju pranoni, atëherë të gjithë do thonë se jeni më I miri, e nëse jo të gjithë do të marrin për ‘frikacak’.

Kjo letër vie menjëherë pas letrës së Trump, që bëri bujë të madhe në media. Trump me 9 tetor në letrën e dërguar presidentit turk Rexhep Tajip Erdogant e paralajmëroi se do të shkatërronte ekonominë e Turqisë, nëse pushtimi I tyre në Siri do I kalonte kufijtë.

“Ju nuk doni të jeni përgjegjës për masakrimin e mijëra njerëzve, dhe unë nuk dua të jem përgjegjës për shkatërrimin e ekonomisë turke – por unë do jem”, shkruajti Trump në një letër për shumë njerëz që menduan se ishte i rremë derisa të verifikohej nga Shtëpia e Bardhë.
“Mos u bëj një djalë i ashpër. Mos u bëj budalla”, përfundoi Trump, duke shtuar: “Do t’ju thërras më vonë.”.

Ndërsa Klinton tha për letrën e saj, se ishte gjetur në arkiva.

Në krizën e raketave Kubane të vitit 1962, Kenedi dhe Hrushovi u përballën në një moment të tensionit të lartë diplomatic, që kërcënoi të fusë botën në luftë bërthamore.

FOTO:

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu