Humbi raundin e parë të zgjedhjeve, çfarë pritet të ndodhë me Macron-in

Pas një disfate të re nga e djathta ekstreme në raundin e parë të zgjedhjeve parlamentare të mbajtura të dielën, e ardhmja e partisë qendrore të presidentit francez Emmanuel Macron është në rrezik.

Presidenti francez Emmanuel Macron, i cili shpalli zgjedhjet e parakohshme më 9 qershor pas humbjes së partisë së tij në zgjedhjet evropiane, pa koalicionin e tij centrist të pësoi një tjetër humbje poshtëruese këtë të dielë. Aleanca e tij doli e treta me 20.7% të votave, ndërsa aleanca e partive të majta, Fronti i Ri Popullor, mori 28.1%.

Tubimi Kombëtar i ekstremit të djathtë shënoi 33.5% duke dyfishuar rezultatin e tij në krahasim me zgjedhjet e fundit legjislative në 2022.

Çfarë nënkuptojnë këto rezultate për kampin presidencial?

Kur presidenti francez Emmanuel Macron bëri thirrje për zgjedhje të parakohshme, ai premtoi “një kohë sqarimi thelbësor”.

Por pas tre javësh fushate të nxituara dhe konfuze, rezultatet tregojnë se “basti” i Presidentit ka dështuar.

“Dalja në vendin e tretë në zgjedhjet që ai provokoi është një humbje e madhe,” tha Emmanuel Rivière, një ekspert politik dhe i sondazheve.

Në një deklaratë me shkrim, Macron nuk pranoi se partia e tij u mund, por në vend të kësaj bëri thirrje për “një tubim të gjerë, qartësisht demokratik dhe republikan për raundin e dytë”.

Macron dhe aleatët e tij u kanë bërë thirrje mbështetësve të tyre që të parandalojnë marrjen e detyrës nga e djathta ekstreme në raundin tjetër të zgjedhjeve legjislative të planifikuar për në 7 korrik.

Gabriel Attal, kryeministri në largim i Macron u kërkoi votuesve të parandalojnë fitoren e Tubimit Kombëtar, por gjithashtu tha se partia e Jean-Luc Melenchon, France Unbowed nuk është një zgjedhje e besueshme. Megjithatë efektiviteti i këtij “fronti republikan” kundër ekstremit të djathtë është dobësuar me kalimin e viteve.

Çfarë do të ndodhë më pas për partinë qendrore të Macron?

Në shumë mënyra, votimi i kësaj të diele ishte një protestë kundër trajtimit të çështjeve kryesore të brendshme nga presidenti, sipas François-Xavier Millet, një ekspert politik dhe profesor në Universitetin e Antileve.

Ai u shpreh për se “nuk ka asnjë shpresë për partinë presidenciale në afat të shkurtër”.

Por në terma afatgjatë, Millet beson se Macron mund të shpëtojë ende atë që ka mbetur nga partia e tij nëse Tubimi Kombëtar fiton një shumicë absolute të vendeve: “Nëse e djathta ekstreme kryeson qeverinë, Macron mund të përpiqet të rifitojë një lloj legjitimiteti politik në afatgjatë, duke u paraqitur si garantues i Kushtetutës, duke u përpjekur të mbrojë francezët nga disa nga vendimet e ekstremit të djathtë.”

Me një numër të paprecedentë vendesh që shkojnë për një balotazh me tre kandidatë, tani do të fillojnë negociatat politike.

Partitë do të vendosin se kush duhet të tërhiqet në mënyrë që të kenë shanset më të mira për të mundur kandidatët e ekstremit të djathtë në zonat e tyre zgjedhore.

Aplikimet për raundin e dytë duhet të dorëzohen deri të martën në orën 18:00 nga kandidatët që kanë marrë të paktën 12.5% ​​të votave të votuesve të regjistruar.

Vetëm javën e kaluar, Philippe akuzoi Macron për “vrasjen e shumicës presidenciale” dhe shumë politikanë të tjerë nga kampi presidencial kanë shprehur zhgënjimin dhe zhgënjimin e tyre për vendimin e tij për të shpërndarë Asamblenë Kombëtare.

Shumë kandidatë që konkurronin nën aleancën centriste madje refuzuan të vendosnin fytyrën e Emmanuel Macron në posterat e tyre zgjedhore, nga frika se imazhi i tij mund të dëmtonte shanset e tyre për t’u zgjedhur.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu