Ide për darkë: Burgera të thjeshtë peshku pa asnjë pikë vaj

Bëni hamburgera peshku sipas kësaj recete të thjeshtë dhe piqini në furrë pa një pikë vaj. Janë të shijshme dhe të shëndetshme.

Bëni hamburgera të shijshëm peshku, të shëndetshëm, të pjekur në furrë pa vaj dhe më e mira nga të gjitha, kanë një shije fenomenale. Janë të shkëlqyera edhe nëse jeni agjërues dhe për përgatitjen e tyre përdorni peshk që nuk ka shumë kocka, si p.sh. Shërbejini me sallatë patate dhe keni një drekë të plotë që do ta shijojë e gjithë familja.

Përbërësit e nevojshëm:

1 kg peshku (osliq)
1 kokë qepë
60 gr miell
3 lugë bukë thërrime
3 thelpinj hudhre
1 lugë çaji piper i bluar
kripë
piper

Përgatitja:

Filetat e pellushit i zieni në ujë me kripë për rreth gjysmë ore që të zbuten mirë. I kullojmë dhe i lëmë të ftohen. Vendosni peshkun në një blender, shtoni hudhrën dhe qepën e grirë imët, miellin, thërrimet e bukës dhe erëzat sipas shijes. Përziejini të gjithë përbërësit për të marrë një masë homogjene. Mes pëllëmbëve formoni hamburgera të madhësisë së dëshiruar dhe i rregulloni në një tepsi të veshur me letër furre. I pjekim në furrë të nxehur në 200 gradë Celsius për rreth 15-20 minuta që të marrin një kore të bukur të artë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu