Ideja e “botës serbe”, si orkestroi Vuçiç planin që po e zhyt Malin e Zi

Koalicioni qeverisës pro-serbo-pro-rus në Mal të Zi me vetëdije dhe shumë maturi “e qëlloi veten në këmbë”, pra shtetin, interesat e të cilit duhet të përfaqësojë dhe mbrojë. Ajo votoi për një rezolutë të diskutueshme për Jasenovacin. Për çudinë e shumëkujt, kampet naziste të vdekjes Dachau dhe Mauthausen iu shtuan Jasenovacit në minutën e fundit. Megjithatë, ky mbetet një sekret i vogël i komplotistëve të vegjël politikë nga Beogradi dhe Podgorica. Një nga politikanët kryesorë pro-serbë në Mal të Zi, Milan Knezheviç, dha një lloj shpjegimi. Dachau u shtua që gjermanët, të cilët, siç thotë ai, “sponsorizuan rezolutën e Srebrenicës, të mos harrojnë të kaluarën e tyre gjenocidale”. Rezoluta për Jasenovacin në fakt duhej të kompensonte votën “tradhtare” malazeze për Rezolutën e OKB-së për gjenocidin në Srebrenicë, dhe Mali i Zi u zgjodh nga Aleksandar Vuçiç si një lloj “budallai i përrallës”, pra Mali i Zi ishte thjesht një ekzekutues i një komploti, si një nga paragrafët e programit “bota serbe”.

Pasojat e rezolutës

Rezoluta tronditi rajonin, ndau shoqërinë dhe skenën politike tashmë të brishtë malazeze, vuri në pikëpyetje proceset e tij të mëtejshme integruese evropiane sepse është evidente se do të ketë pasoja dhe pasoja dhe prishi marrëdhëniet midis Malit të Zi dhe Kroacisë. Për më tepër, ajo po përpiqet të provokojë Zagrebin që të bllokojë vazhdimin e negociatave, ky është qëllimi kryesor i ideologëve të rezolutës, dhe si qershi mbi tortë ajo ekspozoi patjetër, nëse nuk ishte e qartë, se Aleksandër Vuçiç dhe “nxënësit” e tij nga Podgorica filluan një përballje përfundimtare dhe tentuan revansh për dështimet e politikës serbe të madhe të Sllobodan Millosheviçit nga vitet ’90. Rezoluta është bërë për të dëmtuar në radhë të parë Malin e Zi evropian.

Kërcënimet e Zagrebit

Rezoluta për Jasenovacin në fakt nuk është gjë tjetër veçse veza frikacake e Vuçiçit e mbjellë në Malin e Zi në përpjekje për ta lidhur atë edhe më shumë me veten, si Bjellorusia serbe, për ta hedhur nga binarët evropianë dhe për ta ndarë edhe një herë me Kroacinë, e cila mbështet ambiciet evropiane të Malit të Zi. Vuçiç nuk do të ndalet me kaq, prandaj si Kroacia ashtu edhe Brukseli do të duhej t’i përgjigjeshin këtij sulmi ndaj interesave malazeze, por jo në atë mënyrë që veprimet e tyre të justifikojnë dhe “mbështesin” atë që frymëzuesit dhe epigonët e Millosheviqit donin të arrinin me këtë rezolutë demagogjike dhe transparente. Planifikuesit e rezolutës presin që tani Kroacia mund të bllokojë procesin e negociatave dhe së shpejti do të dihet se cila mund të jetë përgjigja e Zagrebit, i cili është në një situatë delikate, sepse ndoshta e di se pse është bërë e gjithë kjo.

Kriza politike

Është e qartë se shumë gjëra nuk janë “në rregull” në qeverinë malazeze, dhe tani që Mandiç dhe Knezheviç e kanë marrë timonin e pushtetit në duart e tyre, pyetja është gjithashtu se si do ta bëjnë kryeministri Spajiç dhe presidenti Milatoviç, të cilët kanë tani ka rënë, me vetëdije ose jo, në kurthin e partnerëve të koalicionit. A është pra Mali i Zi në prag të një krize politike? Veç kësaj, Mandiq tani ka treguar se ka forcë, se është ai që dikton kushtet, kështu që tashmë po paralajmëron Milatoviçin dhe Spajiçin “për domosdoshmërinë e rindërtimit të qeverisë së Malit të Zi”. Një nga arsyet pse filloi kjo rezolutë dhe që e solli Mali i Zi, jo Serbia, është që të lidhet edhe më ngushtë Mali i Zi me Serbinë dhe të konfirmohet politika e Vuçiçit se të gjithë serbët në rajon duhet të jenë besnikë ndaj Serbisë. Në të gjitha këto, nuk duhet anashkaluar fakti se Andrija Mandiq synon të organizojë një tjetër Kuvend në Mal të Zi më 12 korrik, pra vetëm një ditë pas gjenocidit të Srebrenicës. Mandic tha se ai ftoi publikisht liderët e Serbisë dhe Republika Srpska të vijnë në Mal të Zi dhe do të donte që ata të dërgonin një mesazh të unitetit serb. Një politikë e tillë sigurisht që shkakton shqetësim dhe kërcënon të destabilizojë rajonin, por konfirmon edhe synimet e rrezikshme të Aleksandër Vuçiçit dhe ndihmësve të tij Milorad Dodik dhe Andrija Mandiç.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu