Ideja e darkës: Speca të mbushura të pjekura me dy lloje djathi

Përbërësit e nevojshëm:

500 g djathë lope

100 g gorgonzola

4 speca të kuq

1 vezë

1 lugë erëz

2 lugë vaj ulliri

kripë

Mënyra e përgatitjes:

I vendosim specat të ziejnë dhe zbuten për 5 minuta në ujë pak të kripur dhe më pas i ftojmë me ujë të ftohtë. Pritini ato për së gjati dhe hiqni farat.

Me mikser përziejmë mirë djathin e lopës me vezën, gorgonzolën e prerë në kubikë dhe specin e thatë.

Përhapeni djathin në gjysmën e piperit dhe vendoseni në një enë kundër furrës të lyer me yndyrë. Piqeni në furrë të nxehur në 200 gradë për rreth 20 minuta.

Specat e mbushur mund t’i kombinoni me sallatën tuaj të preferuar.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu