Ideja e ëmbëlsirës: Tortë me boronica dhe rrush pa fara

Përbërësit e nevojshëm:

-2 vezë

-135 g sheqer

-90 g gjalpë të shkrirë

-60 ml vaj ulliri

-75 ml qumësht

-1 lugë çaji ekstrakt vanilje

-200 g miell gruri

-gjysmë lugë çaji pluhur pjekjeje

-kripë

-250 g boronica dhe rrush pa fara të freskëta ose të ngrira

Mënyra e përgatitjes:

Përzieni vezët me sheqerin dhe më pas përzieni për rreth 5 minuta derisa masa të bëhet e trashë dhe e verdhë e lehtë.

Shtoni gjalpin e shkrirë, vajin e ullirit, ekstraktin e vaniljes dhe qumështin në masën e përgatitur, duke e përzier midis çdo shtimi të përbërësve. Në fund shtoni pak kripë, miell dhe pluhur për pjekje.

Fruti duhet të jetë në temperaturën e dhomës. Nëse përdorni të ngrirë, duhet të jetë gjysmë i shkrirë, asnjëherë i shkrirë dhe me lëng. Përzieni frutat me sheqerin në sasinë e dëshiruar. Përzieni një të katërtën e frutave ngadalë me lëvizje rrethore në brumin e përgatitur. Tepsinë e pjekjes e lyejmë me letër yndyre. Masën e derdhim në kallep dhe e pjekim për 20 minuta në furrë të parangrohur në 175 gradë.

Pasi keku të jetë pjekur përgjysmë, pjesën tjetër të frutave e rregullojmë në sipërfaqen e kekut, më pas me lugë shtypim frutat në brumë. Piqni edhe për gjysmë ore tjetër.

E spërkasim me sheqer pluhur dhe e servirim kekun.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu