Ish-presidenti i Zvicrës zgjidhet Sekretar i Përgjithshëm i KiE

Këshilli i Evropës zgjodhi ish-presidentin e Zvicrës Alain Berset si sekretar të përgjithshëm të ardhshëm, u njoftua të martën në mbrëmje, duke i dhënë një goditje kandidatit belg dhe komisionerit të drejtësisë në BE, Didier Reynders.

Parlamenti prej 306 anëtarësh i organizatës për të drejtat e njeriut me bazë në Strasburg mbajti një votim të fshehtë në dy raunde të martën. Berset ; Ish-ministri i kulturës i Estonisë Indrek Saar mori 85 vota në raundin e dytë dhe Reynders doli i treti me 46 vota, raporton

Këshilli i Evropës ka 46 vende anëtare dhe përfshin Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut. Është një organ i pavarur, i ndarë nga Bashkimi Evropian. Sekretari i përgjithshëm i saj zgjidhet për pesë vjet.

Humbja e Reynders është një pengesë e madhe për politikanin liberal belg, i cili kandidoi për të udhëhequr Këshillin e Evropës tashmë në vitin 2019, por e humbi edhe atë garë, politico.eu.

Ai pritet të kthehet në Komisionin Evropian si shef i drejtësisë deri në vjeshtë, por është e paqartë se ku do të shkojë më pas, mes një rishikimi të Bashkimit Evropian për mandatin e ardhshëm të Komisionit.

Reynders më parë tha se do të ishte i interesuar të qëndronte në Komisionin Evropian nëse humbte ofertën e tij në Këshillin e Evropës. Partia e tij Frëngjisht-folëse liberale Lëvizja Reformiste (MR) në Belgjikë pati fitime serioze në zgjedhjet e fundit kombëtare, rajonale dhe evropiane më 9 qershor.

Berset është anëtar i Social Demokratëve dhe shërbeu si president i Zvicrës në 2018 dhe përsëri në 2023. Ai ishte ministër i shëndetësisë gjatë pandemisë COVID-19. Ai njoftoi se do të tërhiqej si president në qershor 2023, duke shtuar në atë kohë se nuk kishte plane konkrete për atë që do të ndodhte më pas – përveç të bënte joga.

Berset pritet të nisë në shtator.

Sekretarja aktuale e përgjithshme, ish-ministrja e jashtme kroate Marija Pejçinoviq Buriç, nuk kandidoi për një mandat të dytë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu