“Iskander” kjo është arma më e fuqishme e Armenisë

Luftimet në Nago-Karabak vazhduan edhe sot. Autoritetet në republikën e vetëshpallur të Karabakut thonë se ata kanë arritur të rimarrin pozicionet e humbura më parë. Të dy palët pretendojnë se i kanë shkaktuar humbje njera-tjetëres.

Po cila është arma e fuqishme e Armenisë, që ka frikë aAzerbejxhani?

Bëhet fjalë për sistemin raketor”Iskander”. Qëllimi kryesor i sistemeve raketore “Iskander” është shkatërrimi i sistemeve të mbrojtjes ajrore armike dhe mbrojtjes raketore , si dhe i objekteve më të rëndësishme të mbuluara prej tyre, në distanca deri në 500 km.

Ambasadori i Armenisë në Rusi, Vardan Toganyan, deklaroi se Jerevani do të përdorë sistemin “Iskander” nëse Baku përdor avionët turq F-16 kundër Armenisë.

Siç tha ai, aktualisht ka mjaft sisteme anti-ajrore në dispozicion për të rrëzuar dronët turq.

Ministri i Jashtëm i Azerbajxhanit Ceyhun Bajramov tha për Sputnik se Forcat e Armatosura të Azerbajxhanit kanë një përgjigje adekuate ndaj zbatimit të mundshëm të sistemit “Iskander” nga Armenia në konflikt.

Fatkeqësisht, gjithçka mund të pritet nga pala armene. Eshtë e vështirë për mua të komentoj përgjigjen nga pikëpamja ushtarake. “Unë jam i sigurt se Forcat e Armatosura të Azerbajxhanit kanë një përgjigje adekuate”, tha ministri azerbajxhanas.

Video:

data-full-width-responsive="true">

1 Koment

  1. Për fatkeqë konflikti politik midis R. Azerbajxhanit dhe Armenisë solli konfliktin e Armatosur.
    Fain për këtë Luftë që po sjellë viktima njerëzore dhe pasoja tjera ekonomike në kohën e Virusit SHKATRRUES Kinezo-Rusë pothuajse në tërë Globin,tani edhe Lufta e padrejt e Armenisë Ruse po sjellë viktima me fatalitet tek fëmijët,mosha e tretë dhe tek gratë shtatzëna në këto vende.
    Fajtori kryesor është Armenia me Rusinë nën drejtimin e terroristit Vlladimir PUTINIT..

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu