Izraeli nuk “i bindet” Amerikës, nis sulmet në Liban, ja pse lëvizja mund të jetë katastrofike

EDITORS NOTE: Graphic content / A picture shows a destroyed silo at the scene of an explosion at the port in the Lebanese capital Beirut on August 4, 2020. - Two huge explosion rocked the Lebanese capital Beirut, wounding dozens of people, shaking buildings and sending huge plumes of smoke billowing into the sky. Lebanese media carried images of people trapped under rubble, some bloodied, after the massive explosions, the cause of which was not immediately known. (Photo by STR / AFP)

Luftëtarët e Forcave Ajrore izraelite goditën disa infrastruktura ushtarake të Hezbollahut në zonat Matmoura dhe Chebaa të Libanit gjatë natës së djeshme.Kjo është bërë e ditur nga IDF.Tensionet përgjatë kufirit izraelito-libanez, shtimi i ndihmave humanitare për Gazën, Iranin dhe milicitë e mbështetur nga Teherani.

Këto ishin temat e diskutimit në takimin në Pentagon mes sekretarit amerikan të Mbrojtjes Lloyd Austin dhe ministrit izraelit të Mbrojtjes Yoav Gallant. Siç raporton Pentagoni, Austin përsëriti “angazhimin e hekurt” të Shteteve të Bashkuara ndaj Izraelit dhe nënvizoi se “provokimet e Hezbollahut libanez kërcënojnë të tërheqin popullin izraelit dhe libanez në një luftë që asnjëri nuk e dëshiron”. Një konflikt i këtij lloji, tha shefi i Pentagonit, “do të ishte katastrofik për Libanin dhe shkatërrues për civilët e pafajshëm izraelitë dhe libanezë”.

Austin më pas nënvizoi prioritetin e garantimit të lirimit të sigurt të të gjithë pengjeve të Hamasit, ai përgëzoi Gallant për mbështetjen e Izraelit për armëpushimin dhe lirimin e pengjeve të përshkruara nga Presidenti Biden dhe të miratuar nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së. Austin dhe Gallant “ranë dakord se i takon Hamasit të pranojë marrëveshjen”.Austin i kërkoi gjithashtu Gallantit të “dyfishojë përpjekjet për të mbrojtur civilët palestinezë dhe punëtorët humanitarë në Gaza” dhe diskutoi me ministrin izraelit se si të përmirësohet shpërndarjen e ndihmave humanitare për civilët palestinezë në nevojë të dëshpëruar dhe për të forcuar mekanizmat e mbrojtjes për punonjësit humanitarë. Edhe BE ka paralajmëruar disa here se sulmet e reja në Liban vetëm sa do të përshkallëzonin situatën.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu