Ja si të nxirrni gurët e veshkave në mënyrë natyrale

Gurët në veshka janë masa të forta kristalinash me forma dhe përmasa të ndryshme që formohen brenda sipërfaqes së veshkave. Ato zakonisht janë të përbëra nga kalcium­i, fosfati dhe acidi urik (urik acid) dhe ndryshojnë në përmasa nga 2 mm deri në 12 mm. Gurët në veshka formojnë substanca të caktuara në urinën e një personi që bëhen shumë të përqendruara.

Kjo rezulton në mineralet dhe në substancat e tjera në urinën e tyre duke u kristalizuar mbi sipërfaqet e brendshme të veshkave. Kristalet mund të kombinohen për të formuar gurë të fortë.

Normalisht, urina përmban substanca kimike që pengojnë formimin e kristale­ve. Ju mund të keni gurë në veshka dhe të mos dini që i keni ato. Pjesa më e madhe e gurëve të vegjël të veshkave kalojnë nëpërmjet ureter­it (tubat që lidhin veshkat me fshikëzën) në fshikëz pa shkaktuar probleme.

Megjithatë, nëse ju kaloni një gur të madh veshkash, ju do të viheni në dijeni për këtë, pasi ju do të keni dhimbje, madje shpesh dhimbje torturuese.

Për të shpëtuar nga komplikacionet e mëtejshme dhe dhimbjet e forta që shkaktojnë gurët në veshka provoni këtë metodë natyrale efektive. Një grusht majdanoz (ose koriandër) Ujë të pastër Përgatitja: Vendosni majdanozin në një tenxhere që keni mbushur tashmë me ujë. Vendosni tenxheren në sobë dhe lereni të ziejë uji bashkë me majdanozin për 10 minuta.

Fikni sobën dhe lereni të ftohet në temperaturën e dhomës, sigurohuni që tenxherja të jetë e mbuluar mirë. Pasi lëngu të jetë ftohur, vendoseni në një shishe qelqi, dhe mbajeni në frigorifer.

Pijeni të ftohtë këtë ilaë çdo ditë. Ju do të vini re disa ndryshime në urinën tuaj brenda pak ditësh. Ajo tregon një proces të spastrimit brenda trupit, në të cilën veshkat lirojnë toksinat e dëmshme.

Kujdes! Para përdorimit të kësaj recete, duhet të konsultoheni me një specialist. Pini shumë lëngje të shëndetshme dhe ujë gjatë gjithë ditës për të siguruar funksionimin optimal të veshkave. Mollë, limon dhe shalqi janë disa nga frutat të cilat lehtësojnë procesin e pastrimit të veshkave. Vaji i ullirit rrit eliminimin e gurëve në veshka, kështu që mund ta shtoni atë në dietën tuaj.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu