Ja si të shpëtoni nga ftohja dhe gripi në vetëm 3 ditë

Për të shpëtuar sa më shpejt nga ftohja dhe gripi, zgjidhja më e mirë është zinku: ai shkurton kohëzgjatjen e ftohjeve të zakonshme, sipas një studimi të kryer në Finlandë.

Marrja e 80-92 mg zink në ditë shkurton kohëzgjatjen e ftohjes nga 7 ditë në 3 ditë.

Kjo ndodh sepse zinku ndalon shumimin e virusit të ftohjes, prandaj ai nuk mbijeton në trup për shumë gjatë.

Filloni të merrni zink sapo të vëreni simptoma të ftohjes, vetëm mos e teproni me të (mos merrni më shumë se 80-100 mg), pasi mund t’ju shkaktojë të përziera ose acarim të stomakut.

Disa nga ushqimet e pasura me zink janë: spinaqi, fasulet, farat e lirit, farat e kungullit, hudhrat, e kuqja e vezës, gjeli i detit, çokollata e zezë, kërpudhat etj.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu