Kafeja parandalon këto sëmundje

Një studim i ri ka arritur përfundim pozitiv për kafenë.
Shkencëtarët në Universitetin e York-ut kanë arritur në një përfundim pozitiv për kafenë: Kafeja ul rrezikun për dëmtime kardiake.
Zbulimi i ri thotë se pacientët që pinë 1-2 filxhanë kafeje në ditë kanë 20 për qind më pak shanse të vdesin para kohe nga dëmtimet e zemrës në krahasim me ata që nuk pinë kafe.
Me fjalë të tjera, kafeja ndihmon në shërimin e zemrës pas atakut, dhe ul shanset për përsëritjen e një ataku tjetër.
Por, shkencëtarët theksuan se konsumi i moderuar i kafesë është i rëndësishëm.
Pija më popullore konsiderohej dikur si e dëmshme, por sot shkencëtarët thonë se është e mirë pasi ndihmon në parandalimin e kancerit të mëlçisë, Alzheimer-it etj


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu