Kafshoni thonjtë? Zbuloni si mund ta ndaloni këtë zakon të dëmshëm

Një nga zakonet më të këqija që kemi është kafshimi i thonjve. Disa njerëz e bëjnë atë aq shumë sa në fund nuk lënë asnjë thua në gisht. Përveçse është e pahijshme, kjo është edhe krejtësisht e pashëndetshme pasi vazhdimisht i vendosim gishtat në gojë.

Kur ndiheni nervoz apo të shqetësuar, a paguajnë thonjtë tuaj për këtë? Është koha ta ndaloni këtë… zakon të vështirë, sepse, përveç thonjve, ju dëmtoni dhëmbët, ofroni një pamje të pakëndshme dhe gjithashtu u tregoni të gjithëve se nuk mund të përballoni stresin dhe tensionin mendor.

Sa herë që do të vendosni thoin në gojë, shtrëngoni grushtin dhe mbajeni për disa minuta derisa të kalojë vala e parë e nervozizmit.

Kjo lëvizje jo vetëm që do t’ju pengojë të kafshoni thonjtë, por gjithashtu do t’ju japë forcë dhe guxim mendor.

Si alternativë ose shtesë, kur jeni në shtëpi mund të bëni një përzierje vaj ulliri dhe piper (ose ndonjë erëz tjetër që ju djeg ose ju neverit) dhe fërkojeni në majat e thonjve. Nëse e bëni atë në mënyrë sistematike, mund të jeni të sigurt se do të merrni rezultatin e dëshiruar.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu