Kërcënimi rus, NATO do të rrisë në mënyrë dramatike numrin e ‘forcave në gatishmëri të lartë’, nga 40,000 në mbi 300,000

NATO do të rrisë ndjeshëm numrin e forcave në gatishmëri të lartë nga 40,000 në mbi 300,000 – si pjesë e rinovimit më të madh të mbrojtjes së aleancës që nga Lufta e Ftohtë. Me fillimin e agresionit në Ukrainë nga Vladimir Putin duke ndryshuar mjedisin e sigurisë në të gjithë Evropën, kreu i aleancës konfirmoi gjithashtu se aleatët do të zgjerojnë dislokimet e trupave në vendet e NATO-s që janë më afër Rusisë, shkruajnë mediat e huaja.

Ndryshe, Ukraina nuk është anëtare e NATO-s. Dhe vendimet do të përcaktohen në një samit historik këtë javë në Madrid.

Ky premtim pasqyron një rritje prej rreth 650% duke pasur parasysh se Forca e Reagimit e zgjeruar e NATO-s aktualisht përbëhet nga rreth 40,000 trupa, shkruan CNBC.

Së bashku, kjo përbën rishikimin më të madh të (masave) parandalimit dhe mbrojtjes sonë kolektive që nga Lufta e Ftohtë”, citohet të ketë thënë Jens Stoltenberg, në një konferencë në selinë e NATO-s në Bruksel të hënën.

Ai tha se aleanca prej 30 anëtarësh pritet ta konsiderojë Rusinë si “kërcënimin më të rëndësishëm dhe të drejtpërdrejtë për sigurinë tonë”.

Aleatët kishin forcuar tashmë mbrojtjen e tyre pas agresionit të përgjithshëm të Rusisë në Ukrainë në shkurt, por hapat e fundit janë deri tani më të rëndësishmit.

“Ne do të transformojmë Forcën e Reagimit të NATO-s dhe do të rrisim numrin e forcave tona të gatishmërisë së lartë në mbi 300,000”, ka thënë më tej shefi i NATO-s.

Forcat e Reagimit të NATO-s – të cilat mbahen në shkallë të ndryshme gatishmërie për t’u mobilizuar nga njoftimi dy ditë deri në gjashtë muaj – aktualisht kanë rreth 40,000 ushtarë, marinarë dhe personel ajror.

Një veprim i tillë pritet të pasojë një thirrje të koordinuar nga fqinjët e Rusisë për të forcuar mbrojtjen në krahun lindor të Evropës.

Vendet baltike si Estonia, Letonia dhe Lituania kanë thënë se pushtimi i Ukrainës nga Rusia kërkon një ndryshim thelbësor në konstruktin ekzistues ushtarak të NATO-s.

Të tre vendet, të gjitha anëtarët e NATO-s dhe Bashkimit Evropian, i kanë bërë vazhdimisht thirrje NATO-s që të sigurojë një rritje të konsiderueshme të numrit të trupave të huaja të stacionuara në rajon dhe të rimendojë qasjen ekzistuese të aleancës.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu