Këto dy lloje çaji ndihmojnë kundër kollës, gripit dhe ftohjes

Çaji është aleat i madh i imunitetit që jo vetëm na ngroh gjatë vjeshtës dhe dimrit, por mbron trupin edhe nga infeksionet e shpeshta të frymëmarrjes. Këto dy lloje çaji janë veçanërisht të mirë në luftimin e infeksioneve të frymëmarrjes.

Xhenxhefili

Xhenxhefili jep një shije pikante, aromatike, është i pasur me vajra esencialë aromatikë që i japin shijen dhe aromën karakteristike. Vaji i xhenxhefilit përmban sesquiterpenes, zingiberinë, për shkak të të cilave xhenxhefili ka një efekt antiinflamator. Ai përmban monoterpene dhe aldehide dhe vepron kundër viruseve të ftohjes, dhe ka veti antiseptike, ndihmon në kollën, ndihmon në djersitje dhe qetëson ethet.

Ka një efekt të dobishëm në uljen e presionit të gjakut, uljen e nivelit të sheqerit në gjak dhe niveleve të kolesterolit. Çaji me xhenxhefil ka një efekt qetësues në shenjat e para të ftohjes dhe gripit dhe përgatitet lehtë.

Pini dy filxhanë çaj në ditë. Edhe pse xhenxhefili nuk ka efekte të dëmshme në shëndet, sigurisht që nevojitet kujdes te njerëzit që marrin antikoagulues. Fëmijët mund të pinë çaj të butë xhenxhefili në moderim dhe rekomandohet kombinimi i këtij çaji me çaj molle ose fruta pylli me shtimin e mjaltit të bërë në shtëpi.

Hibiskusi

Ka efekt qetësues në mukozën dhe bronket. Përdoret për të qetësuar kollën dhe sëmundjet bronkiale. Për shkak të përmbajtjes së mukusit, ka veti antiinflamatore dhe është i pasur me polisaharide përgjegjës për forcimin e sistemit imunitar. Gjethet përmbajnë vitaminë C, beta-karoten dhe hekur si aleatë të mirë të imunitetit.

Nëse dëshironi, çajit të vakët shtoni një lugë çaji mjaltë të bërë në shtëpi dhe lëng limoni të sapo shtrydhur. Pini një deri në tre filxhanë çaj në ditë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu