Kissinger: Tre rezultate të mundshme të konfliktit në Ukrainë

Ka tre rezultate të mundshme të krizës ukrainase, sipas ish-Sekretarit të Shtetit të SHBA, Henry Kissinger.

Në një intervistë për revistën britanike Spectator, ai tha se skenari i parë nënkupton që Rusia kontrollon pjesën më të madhe të Donbasit, rajonin kryesor industrial dhe bujqësor dhe brezin e tokës përgjatë Detit të Zi, raporton RIA Novosti.

Sipas Kissinger, kjo do të ishte një fitore për Moskën dhe roli i NATO-s nuk do të ishte aq vendimtar sa mendohej më parë.

Kissinger tha se rezultati i dytë do të ishte një përpjekje për të shtyrë Rusinë nga Krimea dhe vlerësoi se kjo mund të çojë në një përshkallëzim të konfliktit.

Sipas tij, skenari i tretë nënkupton kthimin në pozicionet para fillimit të konfliktit më 24 shkurt.

Çështjet e pazgjidhura do të mund të diskutohen në negociata dhe situata ndoshta do të ngrijë për ca kohë, sipas Kissinger.

Ai shtoi se foli për rezultatin e tretë në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, pas së cilës presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e kritikoi atë.

“Me sa duket mua, Zelensky tani e ka pranuar atë”, tha Kissinger.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu