Kombet e Bashkuara do të zhvillojnë bisedime emergjente mbi konfliktin Azerbajxhan-Armeni

Këshilli i sigurimit i KB do të zhvillojë bisedime emergjente me dyer të mbyllura, për luftimes mes Azerbajxhanit dhe Armenisë të cilat ditëve të fundit u tensionuan edhe më shumë.

Takimi do të mbahet pasditen e së martës, Belgjika kërkoi zyrtarisht seancën, pasi Franca dhe Gjermania kishin udhëhequr një nxitje që ajo të vendoset në rendin e ditës. Estonia – një anëtar jo i përhershëm i këshillit – theksoi nevojën për biseda të tilla rreth shpërthimit të dhunës vdekjeprurëse në rajonin separatist.

Britania gjithashtu u bashkua me nxitjen evropiane për bisedimet, thanë diplomatët, të cilët shtuan se një deklaratë e përbashkët mund të lëshohet në përfundimin e saj – ose nga i gjithë këshilli ose nga anëtarët e saj evropianë nëse nuk mund të arrihet një konsensus i plotë.

Forcat armene dhe azerbajxhanase luftuan mbi rajonin separatist të Nagorni-Karabak për një ditë të dytë të hënën, me të dy palët duke fajësuar njëra-tjetrën për rinisjen e sulmeve që thuhet se vranë dhe plagosën dhjetëra ndërsa konflikti dekada i vjetër është ringjallur.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu