Kovaçevski: Ja, edhe pas një viti u bindëm se unë mbeta maqedonas, ju shqiptar

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski dhe lider i Lidhjes Socialdemokrate të Maqedonisë, në “10 Minuta” në TV21 deklaroi se edhe pas propozimit të Francës për zgjidhen e problemit mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, ai mbeti maqedonas dhe gazetari shqiptar.

Kjo sipas tij dëshmon se me Marrëveshjen për fqinjësi të mirë nuk ka bullgarizim dhe asimilim të popullit maqedonas.

“Ja, edhe pas një fiti ne u vërtetuam se unë mbeta maqedonas, ju shqiptar, dhe të gjithë ata çfarë kanë qenë, çfarë kanë qenë paraardhësit e tyre dhe ajo çfarë do të jenë fëmijët e tyre”, tha Kovaçevski.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu