“Krisen” marrëdhëniet Rusi-Serbi, Putin nuk pranon as të flasë në telefon me Vuçiçin

Rusia duket se është irrituar me Serbinë. Shkak për këtë janë bërë raportimet e disa mediave ndërkombëtare për faktin se Beogradi po lejon që armët serbe të përfundojnë në Ukrainë. “Financial Times” në një artikull në qershor shkroi se “prova se armët serbe po arrijnë në frontin lindor është se Beogradi po u shet armë vendeve perëndimore”. Kjo duket se nuk ka kaluar pa u vënë re nga njerëzit e Vladimir Putin në Moskë që janë bërë gati për t’i tërhequr veshin presidentit serb.

Për këtë, asokohe, reagoi zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, duke sinjalizuar se Rusia do të kërkonte shpjegime të detajuara nga presidenti Aleksandër Vuçiç. Megjithatë, shenjat e acarimit vazhdojnë të shfaqen dhe rishfaqen. Siç kanë mësuar mediat serbe, Zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Federatës Ruse, Aleksandar Grushko, u largua nga Serbia menjëherë pas takimit me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç. Sipas informacioneve që “Nova” ka marrë nga një burim nga kreu i qeverisë, i ftuari nga Moska ka anuluar detyrimet e dakorduara më parë në kryeqytetin e Serbisë, dhe shkak për këtë vendim ka qenë përgjigjja e Vuçiçit për pyetjen se si përfundojnë armët serbe në frontin ukrainas.

Prapaskenat e takimit

Takimi i presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe zëvendësministrit të Punëve të Jashtme, Aleksandër Grushka ka kaluar pa bujën e zakonshme mediatike dhe është kufizuar në një postim të vetëm në rrjetin social Instagram ku me buzëqeshje të shtirur thuhej se takimi ishte “i mirë”. Pak kohë më vonë, u zbulua se takimi nuk shkoi aq mirë sa e përshkroi Vuçiç dhe se problemi u shfaq kur u ngrit tema e armëve serbe në Ukrainë. Sipas burimit të “Nova” nga kreu i qeverisë, i ftuari nga Rusia nuk e ka pranuar argumentin se Serbia nuk ka ndikim se ku do të përfundojnë armët e saj pas shitjes së tyre. “Pas takimit, Grushko ishte i pakënaqur, vendosi të largohet herët nga Serbia dhe të anulojë obligimet e parapara pas takimit me Vuçiçin”, shpjegon bashkëbiseduesi i “Nova.rs”. Sipas burimit, palës ruse nuk i ka pëlqyer as fakti që vizita dyditore në Grushko ka kaluar pa mbulim adekuat mediatik, gjë që Beogradi zyrtar e ka shpjeguar me faktin se ishin nën presion të madh nga Perëndimi.

Asnjë komunikim me Putinin

Bashkëbiseduesit e “Nova.rs” shtojnë se “problemet në komunikim” që lindën gjatë takimit me Grushkën nuk janë të vetmet dhe se për dallim nga deputeti Sergej Lavrov, me të cilin Vuçiç arriti të flasë, ai nuk ka pasur fat të tillë për të folur me Vladimir Putin.“Vuçiç e ka telefonuar tri herë Putinin, por ai nuk ka dashur t’i përgjigjet. Është një lloj mesazhi dhe të gjithë e kuptojnë shumë mirë. Ka pasur përpjekje për përmirësimin e komunikimit përmes Aleksandër Babakovit, nënkryetarit të Dumës së Shtetit të Rusisë, por të pasuksesshme”, thekson burimi. Bashkëbiseduesit e “Nova” theksojnë gjithashtu se, pavarësisht se Vuçiçin e rëndon fakti që homologu rus nuk do të komunikojë me të, ai e përdor këtë fakt në komunikimin me diplomatë dhe shtetarë perëndimorë: “Ai shpesh thekson në këto takime se është në distancë dhe se nuk e ka dëgjuar apo parë Putinin që nga fillimi i luftës në Ukrainë, përveç një rasti në Pekin ku të dy morën pjesë në forumin e nismës kineze Brez dhe Rrugë’”.

Armët serbe në Ukrainë

Sipas burimit të “Nova.rs”, Grushko i ka kërkuar Vuçiçit informacion se si dhe si armët e prodhuara në Serbi përfundojnë në frontin ukrainas. “Ai shprehu qëndrimin se është e papranueshme për Moskën që vendet që i konsiderojnë si miq me armiqtë e tyre në këtë mënyrë. Nga ana tjetër, presidenti i Serbisë i tha Grushkos se pala serbe nuk i dërgoi armë Ukrainës dhe se kjo lloj tregtie e ka shmangur që nga fillimi i konfliktit. Vuçiç i tha se armët, edhe pse kanë mbërritur në front, kanë ardhur përmes vendeve të tjera, jo drejtpërdrejt përmes Serbisë, dhe se ata nuk mund të jenë përgjegjës për faktin se ndonjë shtet tjetër ka vendosur të shesë armë që i kishte blerë më parë nga vendi ynë”, shprehet ai. Sipas burimit të “Nova.rs”, ajo që mbeti e habitshme është se Grushko nuk e pranoi plotësisht argumentin e paraqitur nga presidenti.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu