Kurti: Në Maqedoni ende ka rrugë dhe shkolla me emrin “Tito”, emërtimi i rrugës “Adem Demaçi”, akt në përpjekjen e pafundme të një populli për liri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pasditen e sotme mori pjesë në inaugurimin e rrugës me emrin “Adem Demaçi” në Çair të Shkupit, shkruan TV21. Kurti duke përmendur kohën kur Demaçi u arrestua pas tërmetit në Shkup, si masë e mbrojtjes për vizitën që bëri diktatori i ish-Jugosllavisë dhe ai i ish Bashkimit Sovjetik, tha se emërtimi i kësaj rruge është “akt këmbëngulje në përpjekjen e pafundme të një populli për liri.”

“Me 22 gusht, 1963, Shkupin e goditur nga tërmeti kishin ardhur ta vizitonin së bashku 2 liderë diktator, Josip Broz Tito i ish-Jugosllavisë dhe Nikita Hrushqevi i Bashkimit Sovjetik, në kuadër të përgatitjeve për vizitën e tyre, me frikën se ajo mund të prishej, autoritetet jugosllave të kohës, aparati shtetëror represiv i së cilës udhëhiqej nga Aleksandar Rankoviçi, ishin kujdesur që paraprakisht ta burgosnin Adem Demaçin. Shtypësit dhe mohuesit e lirisë nuk mund të parakalonin lirshëm në një vend ku liria kishte për sinonim një emër të përveçëm njeriut, emrin e Adem Demaçit. 60 vjet më pas, në Maqedoni ka ende rrugë edhe shkolla me emrin “Josip Broz Tito”! Emërtimi i rrugës me emrin “Adem Demaçi” është edhe një akt këmbëngulje në përpjekjen e pafundme të një populli për liri”, tha Kurti./tv21.tv


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu