Ky ndryshim në dietë jua shton rreth 10 vite jetë

Aftësia për të jetuar gjatë ndikohet nga kombinimi i gjenetikës së një personi dhe ambientit. Çfarë hamë është më e rëndësishme sesa ajo se sa shumë hamë dhe direkt ndikon në jetëgjatësinë e një personi.

Sipas ekspertëve, shmangia e ushqimeve të kafshëve dhe përqendrimi në një dietë të bazuar në bimë mund t’jua shtojë rreth një dekadë jetë më shumë.

data-full-width-responsive="true">
get_item_scope();?>>

Kjo është bazuar në një studim nga shkencëtarët amerikanë dhe ka treguar se vegjetarianët jetojnë më gjatë sesa adhuruesit e mishit.

Studimi gjithashtu ka treguar se ushqimet e përfshira në dietat vegjetariane – si pemët, perimet, arrat dhe bishtajoret – e reduktojnë rrezikun për sëmundje të ndryshme, si kanceri, sëmundjet e zemrës, tipin 2 të diabetit, e forcojnë shëndetin e trurit, etj.

Studimi po ashtu ka treguar se veganët kanë mesatarisht 15 kilogramë më pak peshë sesa konsumuesit e mishit.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu