Lajme të mira për konsumuesit e kafes! Nuk keni nevojë të shqetësoheni për ndikimin e saj në zemrën tuaj

Kafja ka marrë një reputacion gjatë viteve se ju bën nervoz dhe potencialisht ndikon në zemrën tuaj gjatë procesit. Atëherë, çfarë thotë shkenca?

Rezulton se ky mit kafeje i kahershëm mund të shkatërrohet.

Në hulumtimin e botuar së fundmi në JAMA Internal Medicine, shkencëtarët nga Universiteti i Kalifornisë, San Francisco donin të shihnin lidhjen midis konsumit të kafesë dhe aritmive të zemrës. Aritmitë e zemrës ndodhin kur rrymat elektrike që kalojnë nëpër sistemin tuaj kardiovaskular keq-funksionojnë, duke bërë që zemra juaj të kontraktohet në intervale të çrregullta ose shumë shpejt ose ngadalë.

Ndërsa disa mund të mos ndikojnë aspak në jetën tuaj të përditshme, të tjerët mund të shkaktojnë një numër problemesh, duke filluar nga dhimbja në gjoks dhe gulçimi deri në goditje në tru dhe dështim të zemrës.

Për studimin, shkencëtarët shikuan të dhëna nga mbi 386,000 pjesëmarrës, shumica e të cilave ishin femra, midis 2006 dhe 2018. Subjektet vetë-raportuan konsumin e tyre të kafesë me kalimin e kohës, dhe studiuesit morën parasysh çdo sëmundje të zemrës gjatë asaj periudhe 12-vjeçare.

Në përgjithësi, ekipi i studimit zbuloi se nuk ka asnjë provë që kafeja rrit rrezikun e zhvillimit të aritmive të zemrës ose përkeqësimin e atyre ekzistuese nëse pini kafe në mënyrë të moderuar, e cila është rreth tre filxhanë në ditë.

Në fakt, pjesëmarrësit që konsumuan sasi më të larta kafeje panë një rënie të gjasës së tyre për të zhvilluar një aritmi zemre me tre për qind. “Studimi ynë i bazuar në popullatë siguron që ndalimet e zakonshme kundër kafeinës për të zvogëluar rrezikun e aritmisë ka të ngjarë të jenë të pajustifikueshme”, shpjegoi autori Gregory Marcus.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu