Leclerc ia zbardh “fytyrën” Ferrarit, triumfon në Monza

Charles Leclerc ka triumfuar në pistën legjendare të Monzas në Çmimin e Madh të Italisë. Piloti 21 vjeçar i ‘kokëkuqes’ në 90 vjetorin e themelimit të Ferrarit me shumë vështirësi arriti të përfundoj garën ashtu si e nisi, në pozitën e parë.

Në vendin e dytë u rendit piloti i Mercedes, Valteri Botas i cili shfrytëzoi një gabim të shokut të tij të skuadrës, Lewis Hamilton.

Britaniku plotësoi podiumin duke u renditur në vendin e tretë në këtë garë.

Sebastian Vettel pati një garë shumë të dobët ku pas një gabimi në fillim mbeti në pjesën e fundit të tabelsë.

Kjo është fitorja e dytë e Leclerc në dy garat e fundit dhe gjithashtu edhe triumfi i dytë i Ferrarit këtë sezon.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu