Lëngu i karotës, efekti i jashtëzakonshëm që ka në shëndetin e njeriut

Lëngu i karotës konsiderohet me vlera të larta ushqyese, pasi siguron sasi të konsiderueshme të kaliumit dhe vitaminës C në trup. Konsumi i tij forcon imunitetin dhe përmirësohet, ndër të tjera shëndetin e lëkurës dhe syve.

Le të shohim në detaje tetë përfitime mbresëlënëse të lëngut të karotës.

1-Lëngu i karotës përmban lëndë të panumërta ushqyese dhe pigmente karotenoide, të tilla si luteina dhe zeaksantina, të cilat veprojnë si antioksidantë dhe luftojnë radikalet e lira.

2- Mbron sytë. Vetëm 250 ml lëng karote përmban më shumë se 250% të vlerës ditore ushqyese të vitaminës A, kryesisht në formën e karotenoideve, të tilla si beta-karotina , e cila është jetike për shëndetin e syve.

3- Rrit imunitetin. Lëngu i karotës mund të rrisë funksionin e sistemit imunitar. Vitaminat A dhe C që gjenden në lëng veprojnë si antioksidantë dhe mbrojnë qelizat imune nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira.

4- Studime kanë treguar që disa përbërje të gjetura në lëngun e karotës mund të sigurojnë një mbrojtje kundër kancerit . Në veçanti, poliacetilenet, β-karotina dhe luteina mund të jenë efektive kundër qelizave të leuçemisë.

5- Rregullon sheqerin. Konsumi i sasive të vogla të lëngut të karotës mund të ndihmojë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak. Në veçanti, studimet në minjtë me diabet tip 2 kanë treguar se ul sheqerin dhe përmirëson treguesit e tjerë të lidhur, për shkak të përmbajtjes së tij të probiotikëve, pra baktereve të dobishëm që ndikojnë në mikrobiomën e zorrëve të shoqëruar me diabetin.

6- E dobishme për lëkurën. Një gotë me lëng karote siguron mbi 20% të vlerës ditore ushqyese të vitaminës C, e cila është e nevojshme për prodhimin e kolagjenit, një përbërje që është e bollshme në proteinat bimore në trup dhe siguron elasticitet dhe forcë në lëkurë.

7- Ndihmon zemrën. Lëngu i karotës ka të ngjarë të ndihmojë në uljen e rrezikut të shfaqjes së sëmundjeve së zemrës . Është një burim shumë i mirë i kaliumit, një metal që luan një rol të rëndësishëm në rregullimin e duhur të presionit të gjakut. Një dietë e pasur me kalium është treguar se mbron nga presioni i lartë i gjakut dhe goditja në tru.

8-Mbron mëlçinë. Karotenoidet mendohet se rrisin shëndetin e mëlçisë, me shumë studime që sugjerojnë që efektet e tyre anti-inflamatore dhe antioksiduese mbrojnë nga sëmundja e mëlçisë yndyrore joalkoolike, e cila ndodh kur yndyra grumbullohet në mëlçi si rezultat i mbipeshës.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu