Lista: Makina me mbi një milion kilometra pa probleme

Kur blini një makinë të re, pasi ajo ju ka vjedhur vëmendjen me dizajnin e saj, një nga gjërat që duhet t‘i kushtoni më shumë vëmendje është besueshmëria e saj mekaniko-inxhinierike. Më saktë, sa kilometra ka bërë – nëse nuk është e re – dhe sa kilometra mund të mbajë nëse do e mbani gjatë në përdorim.

Duhet të dini se ka kombinime modelesh dhe motorësh që lehtë mund të kalojnë një milion kilometra, që është vërtet luks.

Kjo është një listë e makinave që janë vërtetuar se mund të mbajnë mbi një milion kilometra:

Mercedes 240D

Mercedes 240D është një nga ato makina që ju mund të udhëtoni disa herë nëpër botë. Për më tepër, tregu i pjesëve të përdorura për të është i madh dhe pothuajse të gjithë përbërësit e tij mund t’i gjeni në internet. Ka një arsye pse shoferët e taksive në Afrikën e Veriut përgjithësisht refuzojnë t’i nxjerrin në pension.

Volvo P1800

Është normale që motori me gati pesë milionë kilometra ka pësuar një dështim të përgjithshëm më shumë se një herë. Në këtë rast po flasim për tre, pasi 1.8 nga 100 HP i këtij Volvo P1800 është tashmë më shumë se 50 vjeç dhe ka shumë histori pas tij. Pronari i saj është një profesor amerikan në pension, të cilit i pëlqen të udhëtojë me makinën e tij suedeze, e cila nuk njeh dalje në pension.

Saab 900 Turbo

Ekziston një Saab 900 Turbo që ka udhëtuar një milion kilometra. Sot ndodhet në një muze në SHBA, dhe megjithëse guarnicioni i kokës duhej riparuar deri në tre herë, në 1.6 milionë kilometra nuk ishte e nevojshme të prekej kutia e shpejtësisë, motori… apo turbo. Një arritje e vërtetë për këtë klasik suedez me një motor benzine 2.0 litra dhe 175 HP.

BMW 325i (E30)

Eksperimenti i kryer nga Mobil1 rezultoi në BMW 325i E30 që mbuloi më shumë se 1.5 milion kilometra. Ky test u bazua në vendosjen e tij në një dinamometër dhe rrotullimin e tij për katër vjet me një shpejtësi prej rreth 130 km/h. Gjithsesi, kushtet e përdorimit në të cilat ka kaluar atë distancë janë më pak të vlefshme se ato të makinave të tjera në këtë listë. Por për të bërë ato kilometra, i bëri ato.

Skoda Octavia dhe Superb

Sa taksistë keni parë me një Skoda Octavia ose një Skoda Superb? Motori 1.9 TDI është një nga ata “motorët e përjetshëm”. Varet nga versioni, por ka një fuqi rreth 100 CV, megjithëse ajo që bie më shumë në sy – përveç besueshmërisë së tij – është konsumi i ulët i karburantit. Pra, herën tjetër që të hipni në një taksi Skoda, kontrolloni odometrin e saj.

Makina Lincoln Town

Amerikanët e Veriut pëlqejnë të kujdesen për makinat e tyre për t’i bërë ato klasike. Kjo është pikërisht ajo që ndodhi me makinën Lincoln Town të ​​një zotërie në pension nga Kansas, i cili eci me makinën e tij për 2 milionë milje. Gjatë gjithë asaj kohe, motori dhe kutia e shpejtësisë duhej të hapeshin vetëm një herë. Prodhuesi ka miratuar një garanci të përjetshme për shumë komponentë të automjetit.

Subaru Forester

Një histori e mirë për një makinë jetëgjatë u tregua vetëm disa muaj më parë me këtë Subaru Forester. Është një model në pronësi të Jerner Jung, një muzikant slloven që e bleu atë në 1998. Ai udhëtoi disa herë botën me të, duke përshkuar një milion kilometra.

Volkswagen Beetle

Nuk është çudi që një nga makinat më të shitura në histori, si Volkswagen Beetle, është një nga ato që ka arritur të përshkojë një milion kilometra. Beetle krenohet me një kopje që ka tejkaluar 2.5 milionë, në fakt.

Toyota Highlander

Në listë hyri edhe Toyota Highlander. Një model i vitit 2006 udhëtoi më shumë se 1.6 milionë kilometra përpara se të goditej në uraganin Ian në Florida në vitin 2022. Në këmbim të besnikërisë së tij ndaj markës, Toyota i dha pronarit, Mark Miller, një Highlander krejt të ri në fillim të këtij viti.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu