Lufta në Ukrainë, UEFA më një vendim të fundit

UEFA do të punojë për të parandaluar që skuadrat nga Bjellorusia dhe Ukraina të barazohen për të luajtur me njëra-tjetrën në ndonjë nga garat e saj në të ardhmen, tha Bordi Ekzekutiv i Qeverisjes Evropiane të Futbollit.

Masa është një përgjigje ndaj mbështetjes zyrtare të Minskut për pushtimin e Ukrainës nga Rusia.

Agjencitë kujtojnë se UEFA u sigurua që skuadrat nga Rusia dhe Ukraina të mos ishin tërhequr për të luajtur me njëra-tjetrën shumë kohë përpara se konflikti të fillonte në fillim të këtij viti.

Në mars, Shoqata Evropiane e Futbollit tha se klubet bjelloruse dhe ekipi kombëtar do të duhej të luanin të gjitha ndeshjet e tyre në shtëpi në garat e UEFA-s në fusha neutrale pa lejen e shikuesve.

“Vendimi i mëtejshëm u mor për të siguruar mbarëvajtjen e garave të UEFA-s, pasi siguria e ekipeve, zyrtarëve dhe pjesëmarrësve të tjerë mund të mos garantohet plotësisht për shkak të konfliktit ushtarak”, thuhet në një deklaratë të Federatës Evropiane të Futbollit.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu