Macron paralajmëron francezët për dimrin e vështirë: Duhet të bëjmë sakrifica

Presidenti Emmanuel Macron ka paralajmëruar se Franca po përballet me “sakrifica” në një epokë të re të shënuar nga ndryshimet klimatike dhe paqëndrueshmëria e shkaktuar nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia, sipas Al Jazeera.

“Besoj se jemi në procesin e të jetuarit të një pike kthese apo përmbysjeje të madhe. Së pari sepse po jetojmë fundin e asaj që mund të duket si fundi i bollëkut”, tha ai gjatë një fjalimi televiziv në kabinetin e tij.

“Sistemi ynë i bazuar në lirinë në të cilën jemi mësuar të jetojmë, ndonjëherë kur duhet ta mbrojmë atë, mund të sjellë sakrifica”, shtoi Macron duke iu referuar luftës në Ukrainë,

Fjalimi u duk i projektuar për të përgatitur vendin për atë që premton të jetë një dimër i vështirë përpara, me çmimet e energjisë që rriten ndjeshëm në mes të ofensivës së vazhdueshme të Moskës dhe shumë familje franceze që po luftojnë me inflacionin në rritje.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu