Manchester Unitedi vendos ultimatum për nënshkrimin e Frenkie De Jong

Manchester United i ka vendosur një ultimatum mesfushorit të Barcelonës, Frenkie De Jong, pasi ka folur me përfaqësuesit e tij në ditët e fundit.

Kuptohet se Unitedi do të donte një përgjigje nga De Jong në ditët në vijim nëse ai dëshiron t’i bashkohet ish-menaxherit Erik Ten Hag në rindërtimin e ekipit në Old Trafford apo nëse dëshiron të qëndrojë në Kataluni.

Holandezi lulëzoi nën trajnerin e ardhshëm të Unitedit në Ajax midis 2016 dhe 2019 dhe supozohet se është i disponueshëm për diku rreth 65 milionë funte nëse Barcelona mund ta zëvendësojë atë në mënyrë adekuate.

Presidenti i klubit të Barçës, Joan Laporta është i hapur për largimin e lojtarëve këtë verë, pasi ai kërkon të financojë një rinovim të stadiumit që mund të kushtojë deri në 1.3 miliardë funte, ndërsa klubi gjithashtu ka borxh 331 milionë paga të shtyra.

Ten Hag thuhet se është shumë i interesuar për të blerë lojtarin që ishte një pjesë e madhe e suksesit të ekipit të tij Ajaxit në sezonin 2018/19 që arriti në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve.

Megjithatë, si vetë De Jong ashtu edhe menaxheri i Barcelonës, Xavi, kanë përsëritur disa herë se shpresojnë që mesfushori të qëndrojë në Spanjë. Besohet gjithashtu se mungesa e Unitedit në Ligën e Kampionëve mund të pengojë shanset e tyre për të nënshkruar lojtarin.

Një raport në mediat spanjolle të enjten tha se Barça aktualisht po ndjek Robert Leëandoëskin dhe yllin e Manchester City, Bernardo Silva, dhe nëse ata mund të sigurojnë të paktën njërin prej tyre, atëherë ata do të ishin të gatshëm të largojnë De Jongun.

De Jong mbërriti te Barça në verën e vitit 2019 për 65 milionë funte dhe ka luajtur në të gjitha, përveç njërës prej ndeshjeve të ligës nën urdhrat e Xavit që nga ardhja e trajnerit në klub. /Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu