Mbappe: Macron më telefonoi dhe më tha ‘E di që dëshiron të largohesh, por je i rëndësishëm për Francën’

I ashtuquajturi ‘rasti Kylian Mbappe’ vazhdon ende. Muajt ​​kalojnë dhe pak nga pak, lajmet vazhdojnë të dalin në dritë se përse sulmuesi zgjodhi të qëndronte në Paris Saint-Germain në vend që të nënshkruante për Real Madridin.

Roli i Emmanuel Macron ishte jetik në këtë drejtim dhe Mbappe e ka pranuar edhe një herë këtë në një intervistë për Sports Illustrated.

“Kemi pasur disa telefonata. Në dhjetor, janar, shkurt, mars…”, pranon me të qeshur Mbappe, duke nënkuptuar këmbënguljen e presidentit francez.

“Macron më telefonoi dhe më tha, ‘E di që dëshiron të largohesh, por dua që të dish se je i rëndësishëm për Francën dhe nuk do të doja që të largoheshe. Ju keni mundësinë të bëni histori këtu. Të gjithë ju duan”.

Ylli i PSG -së nuk mund ta besonte thirrjen e kreut të shtetit.

“Thashë se e vlerësova. Është vërtet çmenduri. Presidenti ju telefonon dhe ju kërkon të qëndroni”.

Ai mendoi të largohej nga Franca

Mbappe foli edhe për triumfin e Francës në Kupën e Botës së vitit 2018.

“Kjo ndryshoi jetën time. Unë isha tashmë i famshëm më parë, por pas Kupës së Botës ishte çmenduri. Mu desh pak kohë për të mësuar të ruaj qetësinë”.

Megjithatë, menjëherë pas, ai goditi një pikë të ulët. Penalltia që ai humbi kundër Zvicrës në raundin e 16-të të Euro 2020 provokoi një valë kritikash kundër tij, shumë me ngjyrime raciste, të cilat e shtynë atë të mendonte të hiqte dorë nga të luajturit për Francën.

“Mendova: “Nuk mund të luaj për njerëzit që mendojnë se jam majmun. Nuk do të luaj më”. Më pas reflektova me njerëzit rreth meje dhe ata më inkurajuan të vazhdoj. Të heqja dorë nuk ishte një mesazh i mirë sepse jam shembull për shumë njerëz”.

“Kjo është një Francë ‘e re’, prandaj nuk u dorëzova. Ishte një mesazh i mirë për të rinjtë të thoshin se ne jemi më të fortë se e gjithë kjo”, përfundoi sulmuesi. /Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu