Mbretëria e Bashkuar i bashkohet SHBA-së, Japonisë dhe Kanadasë për të ndaluar importet e arit rus

Britania e Madhe, SHBA, Japonia dhe Kanadaja do të udhëheqin G7 në ndalimin e importit të arit rus, është njoftuar.

Eksportet e reja të arit rus nuk do të lejohen më të hyjnë në të katër vendet, pasi u zbatuan masa të reja të ashpra të krijuara për të rritur presionin mbi Kremlinin në mes të luftës së tij në Ukrainë.

Ari është eksporti më i madh jo-energjetik i Rusisë, me vlerë 12.6 miliardë paund për ekonominë ruse në vitin 2021.

Kufizimet e importit në Mbretërinë e Bashkuar tani do të zbatohen për mbi 13.5 miliardë paund eksporte ruse.

Duke folur për masat e reja, kryeministri Boris Johnson tha: “Masat që kemi shpallur sot do të godasin drejtpërdrejt oligarkët rusë dhe do të godasin në zemër të makinës luftarake të Putinit.

Putini po shpërdoron burimet e tij në pakësim për këtë luftë të pakuptimtë dhe barbare. Ai po financon egon e tij në kurriz të popullit ukrainas dhe rus.

“Ne duhet t’i japim uri regjimit të Putinit nga financimi i tij. Britania e Madhe dhe aleatët tanë po bëjnë pikërisht këtë.”

Ndalimi do të hyjë në fuqi së shpejti dhe do të zbatohet për arin e sapo nxjerrë ose të rafinuar.

Ai nuk do të ndikojë në arin me origjinë ruse që është eksportuar më parë nga Rusia, shtoi qeveria britanike.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu