Meditimi ilaç natyral kundër depresionit

Sipas studiuesve, meditimi për vetëm 30 minuta zbut depresionin ashtu sikurse ilaçi dhe se meditimi i rregullt mund të lehtësoje edhe ankthin, dhimbjen dhe stresin.

Studimi përfshin 3 500 njerëz ku janë krahasuar efektet që jep meditimi me ato të antidepresantëve.   Kryesuesi i kërkimit, Dr Madhav Goyal, asistent profesor në Universitetin John Hopkins ka deklaruar se: “shumë njerëz kanë krijuar idenë se meditimi është të ulesh dhe të mos bësh asgjë. Por kjo nuk është e vërtetë.

Meditimi është një trajnim aktiv i trurit për të rritur vetëdijen dhe programe të ndryshme meditimi e arrijnë këtë në mënyra të ndryshme”. Doktori thotë se mijëra njerëz përdorin meditimin për stresin dhe për rritjen personale.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu