Mjekët Shqiptarë kryejnë një operacion që është bërë vetëm 13 herë në histori (VIDEO)

Tumori u hoq nga veshka dhe fshikëza urinare e një kosovari 79 vjeçar nga Mitrovica. Operacioni për largimin e masës tumorale 15 centimetërshe u krye në Klinikën Urologjike të QKUK-së dhe ishte i veçantë, për dy arsye.

Pacienti kishte lindur me këtë anomali të veshkës, ndërsa masa e tumorit iu krijua për disa vite, njofton Klan Kosova.

Mjeku tha se ky operacion, që u krye fal punës së ekipit të urologjisë, ishte i veçantë edhe për një arsye tjetër – ishte vetëm rasti i 14 që u regjistrua në krejt botën, kur ndërhyhet që veshka që kanë kësi çrregullimi.

Operacioni është kryer vitin e kaluar, por nuk u bë publik deri tash. E kjo për shkak se fillimisht mjekët u siguruar nëse gjendja e pacientit është në rregull edhe pas operacionit.

Video:

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu