Mjeku këshillon të madh e të vogël: Mos flini më kurrë nga ana e djathtë. Ja arsyeja

Për ju që mendoni se nuk ka rëndësi ana nga e cila flemë, e keni gabim. Këshilla e doktorëve është kjo: Flini gjithmonë nga ana e majtë. Po përse? Ka dyshek të panumërt në treg (disa me kosto mijëra dollarë) që premtojnë gjumë të mirë. Lajmi i mirë është se ju mund të përmirësoni ndjeshëm gjumin tuaj pa shpenzuar kursimet tuaja për një dyshek të ri. Rezulton se pozicioni që ne flemë ka rëndësi në këtë ekuacion.

Sipas ekspertit të gjumit, Dr. John Douillard, “Theksimi i anës së majtë për pushim dhe gjumë ofron përfitime shumë të mira shëndetësore dhe jetëgjatësi”. Ekspertë të tjerë thonë gjithashtu se pozita e duhur e gjumit është e rëndësishme për tretje të shëndetshme.

Arsyet e mira për të fjetur në anën tuaj të majtë:

Lehtësoni urthin
Duke fjetur në anën tuaj të majtë mund të lehtësoni urthin, ndërsa gjumi në anën e djathtë mund t’i bëjë gjërat më keq.

Ndihmon sistemin limfatik
Shumica prej nesh nuk di shumë për sistemin tonë limfatik (nyjet limfatike), por mjafton të themi se është shumë e rëndësishme për shëndetin tonë. Ana juaj e majtë konsiderohet të jetë anën limfatike, kështu që nëse fle në këtë anë stimulon këtë sistem në mënyrë që trupi juaj të jetë në gjendje të filtrojë lëngun limfatik, toksinat dhe mbeturinat.

Shëndeti i zemrës
Fjetja në anën e majtë mund të bëjë mrekulli në promovimin e shëndetit të përgjithshëm të zemrës. Sipas Dr. John Douillard.

Stop gërhitjes
Sipas Daily Medical fjetja në anën e majtë është e dobishme për pacientë, të prirur për të gërhitur gjatë natës.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu