Ndalimi i abayas për vajzat myslimane në shkolla. Macron: Zbatimi i këtij vendimi do të jetë ‘pa kompromis’

Autoritetet franceze do të jenë “të pakompromis” në zbatimin për të ndaluar abaya-n në shkolla, tha të premten presidenti francez Emmanuel Macron pas vendimit për të ndaluar veshjen tradicionale që përdorin femrat islame që mbulon të gjithë trupin, në vitin e ardhshëm akademik.

Ndalimi, i cili u njoftua nga ministri i Arsimit i Francës, është i fundit në një seri kufizimesh të diskutueshme në vend për veshjet që lidhen me myslimanët. Ajo u kritikua nga një numër ligjvënësish të opozitës, duke përfshirë Danièle Obono, të cilët e quajtën atë një “fushatë të re islamofobike”.

Duke folur me gazetarët pasi vizitoi një shkollë profesionale në rajonin Vaucluse të Francës jugore të premten, Macron shpjegoi marrjen e vendimit. Ai përsëriti se “simbolet fetare të çfarëdo lloji nuk kanë vend” në shkollat ​​franceze nën parimin “laïcité”, që përkthehet afërsisht në “sekularizëm”.

“Shkollat ​​në vendin tonë janë laike, falas dhe të detyrueshme. Por ata janë laikë. Sepse ky është vetë kushti që e bën të mundur shtetësinë dhe për këtë arsye simbolet fetare të çfarëdo lloji nuk kanë vend në to. Dhe ne do ta mbrojmë me forcë këtë sekularizëm”, u shpreh presidenti francez.

Mësuesit dhe drejtuesit e shkollave franceze “nuk do të lihen vetëm” kur bëhet fjalë për zbatimin e ndalimit, tha Macron, duke shtuar se autoritetet franceze do të jenë “të pakompromis”. Franca ka ndjekur një sërë ndalimesh dhe kufizimesh të diskutueshme për veshjet e zakonshme islame në vitet e fundit, të cilat shpesh kanë shkaktuar zemërimin e vendeve muslimane dhe agjencive ndërkombëtare.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu