Ndërron jetë ikona Pierre Cardin, jetoi 99 vjeç dhe bëri epokë

Projektuesi i famshëm francez i modës Pierre Cardin, u shua në moshën 99 vjeç. Familja tha se Cardin vdiq në një spital në Nauilly pranë Parisit.

“Kjo është një ditë e pikëllimit të madh për të gjithë familjen tonë, Pierre Cardin nuk është më me ne. Të gjithë jemi krenarë për ambicien e tij dhe guximin që tregoi gjatë jetës së tij. Një njeri modern me shumë talente dhe energji të pashtershme, shumë herët u bashkua me kursin global të globalizimit të mallrave dhe tregtisë,” tha deklarata.

Cardin revolucionarizoi modën me dizajnin e saj futuristik dhe ishte një pionier në industri, duke patentuar emrin e saj për aplikim në një sërë produktesh, të tilla si syze dielli.

Francezi i natyralizuar me rrënjë italiane, Cardin hapi dyqanin e parë me veshje për gra dhe burra në 1950.

Marka jashtëzakonisht e famshme Pierre Cardin u zgjerua më vonë në parfume, kozmetikë, orë, stilolapsa, makina, dizajn industrial dhe skulptura.

Në 1991, Cardin u emërua Ambasador i Vullnetit të Mirë të UNESCO-s.

Ai ka udhëhequr disa projekte humanitare, përfshirë fushatat për viktimat e katastrofës bërthamore të Çernobilit.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu