Në Islandë më shumë se 500 tërmete që nga mesnata, njerëzit kanë frikë se nuk do ta shohin më shtëpinë e tyre

Më shumë se 500 tërmete kanë goditur gadishullin Reykjanes në Islandë që nga mesnata. Ndonëse janë më të dobëta se ato të ndodhura dy ditë më parë, ekspertët theksojnë se lumi i magmës 15 kilometra i gjatë, është ende aktiv dhe kërcënon qytetin e evakuuar të Grindavikut.

Shumica e tërmeteve ndodhën pikërisht nën të. Në rrugët e qytetit janë shfaqur çarje teksa “ulja e dheut” bën të vetën pikërisht në atë zonë.

Grindavik është vetëm 15 kilometra në jug të aeroportit ndërkombëtar Keflavik, por fluturimet ende zhvillohen si zakonisht.

Udhëtarët kanë frikë nga një përsëritje e mundshme e shqetësimit ajror nga prilli 2010, kur vullkani islandez Eyjafjallajokull shpërtheu.

Reja e hirit që rezulton ka shkaktuar kërdi në industrinë e linjave ajrore evropiane gjatë javës së kaluar, me më shumë se 50,000 fluturime të anuluara. Megjithatë, deri më tani nuk ka pasur ndotje të ngjashme të ajrit.

Një burrë që u detyrua të largohej nga Grindavik tha se kishte frikë se nuk do ta shihte më kurrë shtëpinë e tij.

Gisli Gunnarsson, 29 vjeç, një kompozitor muzikor i lindur dhe rritur në qytet, i tha agjencisë së lajmeve PA se situata është “e zymtë”.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu