“Ne jemi popull paqedashës”, Osmani: Serbia, vazhdimësi e asaj që ka tentuar të bëjë Millosheviqi, shkatërrim e vuajtje

Raportet nuk normalizohen nëpërmjet letrave dhe dokumenteve, por kur në të dyja anët ke shtete të përgjegjshme që e duan me të vërtetë paqen. Kështu vlerësoi sonte presidentja Vjosa Osmani e ftuar në emisionin Klan Debat me gazetaren Xhumadije Ibrahimi.

Momentalisht, sipas Osmanit, ka vetëm një palë që dëshiron paqe dhe marrëveshje dhe kjo sipas saj, është Kosova. Ndërsa nga ana tjetër, siç theksoi presidentja e Kosovës, është Serbia me një mentalitet të viteve të 90-ta kur kishte vetëm shkatërrim dhe vuajtje.

“Për momentin e kemi vetëm njërën palë, Republikën e Kosovës, që i pranon dhe ushtron këto parime në mënyrë jashtëzakonisht konstruktive, kurse në anën tjetër kemi Serbinë, një shtet që në aspekt të mentalitetit politik është vazhdimësi e asaj që ka tentuar të bëjë Millosheviqi, pra mentalitet i viteve të 90-ta, që për fatë të keq ka dërguar në shkatërrim dhe vuajtje. Është fat i keq për gjithë rajonin, jo vetëm për vet Serbinë, por ne do të vazhdojmë të jemi ashtu siç kemi qenë gjithnjë. Popull paqedashës që kontribuon gjithnjë në zgjidhje paqësore dhe dialogu është natyrisht, mënyra më e mirë për t’u zgjidhur çdo çështje”, u shpreh Vjosa Osmani./KlanMacedonia


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu