Netanyahu do të dërgojë delegacion në SHBA për të diskutuar për luftën

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, është pajtuar që të dërgojë një delegacion në Washington për të biseduar në lidhje me planet ushtarake të Izraelit në Rafah.

Këshilltari për Siguri Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan, ka thënë se presidenti i SHBA-së, Joe Biden e ka paralajmëruar Netanyahun në një bisedë telefonike të hënën që të mos veprojë në Rafah pa marrë aprovimin e Washingtonit.

“Duhet strategji që funksionon”, i ka thënë Bideni – Netanyahut, siç ka treguar Sullivan. “Strategjia nuk duhet të përfshijë operacionale të mëdha ushtarake që vënë në rrezik jetët e mijërave civilëve të pafajshëm në Rafah. Unë jam që të mposhtet Hamasi. Besoj se është një grup i lig terrorist me gjak në duar jo vetëm izraelit, por edhe amerikan”.

Gjatë telefonatës Netahyanu u pajtua që të dërgojë në Washington një ekip zyrtarësh të lartë të përbërë nga inteligjenca ushtarake dhe zyrtarë humanitarë, për të dëgjuar shqetësimet e SHBA-së në lidhje me planet ushtarake të Izraelit në Rafah.

Sullivan ka thënë se Ushtria e Izraelit pritet të frenohet nga operacioni i madh ushtarak në Rafah derisa ekipi të kthehet nga Washingtoni.

E nga Zyra e kryeministrit të Izraelit, Netanyahu, është thënë se Netanyahu i ka thënë Bidenit se “vendi i tij është i vendosur për të arritur qëllimet e luftës në Gaza, që përfshinë shkatërrimin e lëvizjes palestineze Hamas”.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu